Słupy  świetlne

i

Autor: Facebook: Polscy Łowcy Burz/Mikołaj Madeja (Małopolscy Łowcy Burz) Słupy świetlne podczas listopadowej nocy w Małopolsce

Wiadomości

Niezwykła noc w Małopolsce. Przepiękne słupy świetlne rozjaśniły ciemności!

2023-11-25 13:30

Niecodzienne zjawisko mogli obserwować podczas mroźnej listopadowej nocy mieszkańcy Jurgowa, niewielkiej miejscowości położonej w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Bukowina Tatrzańska. Przy temperaturze -7 stopni Celsjusza na spowitym ciemnościami niebie pojawiły się słupy świetlne, które w Polsce są bardzo rzadkim widokiem. Zdjęcia z tej niezwykłej nocy opublikowali na swoim Facebooku Polscy Łowcy Burz.

Słupy świetlne rozjaśniły niebo nad Małopolską. Zdjęcia robią wrażenie!

W Jurgowie, miejscowości położonej w województwie małopolskim, w nocy z 22 na 23 listopada 2023 roku, przy temperaturze -7 stopni Celsjusza, jak informują Polscy Łowcy Burz, można było zaobserwować niezwykle rzadkie w naszym kraju zjawisko optyczne, jakim są słupy świetlne. Zdjęcia jaśniejących w ciemnościach kolumn udało się wykonać jednemu z Małopolskich Łowców Burz.

Słupy świetlne zazwyczaj powstają podczas bardzo mroźnych nocy (poniżej -15°C), gdy drobne, płaskie kryształki lodu są zawieszone w powietrzu (np. w postaci pyłu diamentowego). Wtedy też na tych drobnych kryształkach, promienie świetlne wychodzące z oświetlenia sztucznego załamują się i odbijają tworząc widoczny na zdjęciach efekt. Z racji chłodniejszego klimatu, częściej są obserwowane na północy Europy (np. w Finlandii, Szwecji, Norwegii) niż u nas – wyjaśniają na swoim Facebooku Polscy Łowcy Burz.

Jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie. Sprawdziliśmy ceny [GALERIA]

Quiz. Przeboje świąteczne z czasów PRL. Tak kiedyś śpiewano o Bożym Narodzeniu!

Pytanie 1 z 10
Który zespół nagrał w latach 60. świąteczny przebój „Dzień jeden w roku”?
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Oto ceny w 2023 roku