Noc Muzeów 2023. Kiedy Noc Muzeów w Krakowie?
Noc Muzeów odbędzie się - jak sama nazwa wskazuje - w nocy z 19 na 20 maja 2023 roku (z piątku na sobotę). Podczas tego ogólnopolskiego wydarzenia, jakim jest Noc Muzeów, instytucje w całym kraju udostępniają oglądającym swoje wnętrza i eksponaty całkowicie za darmo lub za symboliczną opłatą 1 zł. Tak będzie też podczas Nocy Muzeów 2023 w Krakowie, gdzie mieszkańcy stolicy Małopolski, ale i odwiedzający miasto turyści będą mogli obejrzeć nie tylko ciekawe eksponaty, ale też wziąć udział w oprowadzaniach po wystawach, wejść do miejsc na co dzień nieudostępnianych, a także obejrzeć spektakle czy pokazy filmowe.
Noc Muzeów 2023 w Krakowie. Mamy listę najciekawszych wydarzeń
W Noc Muzeów, której zawsze towarzyszy klimat niezwykłości, tajemniczości i przy okazji szalenie długie kolejki chętnych, do muzeów można udawać się już od godziny 19.00 do późnych godzin nocnych. Tak też będzie 19 maja podczas Nocy Muzeów 2023 w Krakowie. W mieście swoje drzwi otworzy aż 60 różnych muzeów, między innymi:
- Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki,
- Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema,
- Muzeum Akademii Górniczo-Hutniczej,
- Muzeum Narodowe,
- Muzeum Krakowa i wszystkie jego oddziały (Podziemia Rynku, Pałac Krzysztofory, Apteka Pod Orłem, Wieża Ratuszowa itd.),
- Muzeum Książąt Czartoryskich,
- Dom Esterki,
- Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- Muzeum Archeologiczne,
- Żydowskie Muzeum Galicja,
- Muzeum Kościuszkowskie - Kopiec Kościuszki,
- Międzynarodowe Centrum Kultury,
- Muzeum Zabawek,
- Muzeum Komiksu.
Noc Muzeów 2023 w Krakowie. Co na pewno trzeba zobaczyć?
Choć pełen program Nocy Muzeów 2023 w Krakowie znajdziecie TUTAJ, my przygotowaliśmy dla was subiektywną listę najciekawszych wydarzeń i wystaw. Bez czego nie może obejść się zwiedzanie w Noc Muzeów 2023?
1. Muzeum Książąt Czartoryskich zaprasza na wystawę czasową: „550. Rocznica urodzin Mikołaja Kopernika”, a także pokaz „Pięćdziesiąt lat po wynalezieniu druku. Dzieło drukarza królów Francji Antoine'a Verarda (1487–1512)". Z kolei na dziedzińcu muzeum odbędzie się pokaz tańców wczesnorenesansowych i tańców włoskich z końca XV wieku w wykonaniu Teatru Tańca Terpsychora.
2. Na placu przed gmachem Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się akcja „zaDRUKuj ciucha! – upcykling ubrań”. Fundacja Crush On Trash oraz Hand Made My Day zorganizują tu warsztaty, podczas których ubrania i inne tekstylia, którym brakuje charakteru lub są lekko poplamione zyskają drugie życie.
3. Fabryka Emalia Oskara Schindlera zaprasza 19 maja o godz. 18.30 na spacer śladami „Listy Schindlera”. Miejsce zbiórki: plac Bohaterów Getta. Prowadzenie: Michał Sasadeusz. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających. Tej nocy muzeum organizuje też wiele innych oprowadzań.