Noc Muzeów Kraków

i

Autor: Pracownia Fotograficzna Muzeum Narodowego w Krakowie, Materiały prasowe

Wydarzenia

Noc Muzeów 2025 w Krakowie. Na mieszkańców czeka mnóstwo atrakcji

2025-05-09 9:44

Już niebawem w Krakowie znów w wyjątkowej i nietypowej aurze będziemy mogli podziwiać najróżniejsze eksponaty, wziąć udział w zabawach, grach i konkursach. Wszystko to z okazji zbliżającej się Nocy Muzeów 2025, czyli jednego z najpopularniejszych wydarzeń z cyklu „Krakowskich Nocy”. Co przygotowały w tym roku placówki? Ile będą kosztowały bilety? Sprawdźcie program Nocy Muzeów 2025 w Krakowie.

Noc Muzeów 2025 w Krakowie. Kiedy się odbędzie?

Noc Muzeów to jedno z najpopularniejszych i z pewnością najbardziej wyczekiwane wydarzenie z całego cyklu „Krakowskich Nocy”. To czas, kiedy mieszkańcy tłumnie udają się do najróżniejszych placówek, gdzie mogą podziwiać najwspanialsze eksponaty, wziąć udział w zabawach czy konkursach. Kiedy odbędzie się Noc Muzeów 2025 w Krakowie? W tym roku wydarzenie zaplanowano na piątek, 16 maja. Noc Muzeów 2025 w Krakowie odbędzie się pod hasłem „1000-lecie korony polskiej”. Na tegoroczne wydarzenie gotowych jest już 18 oddziałów Muzeum Krakowa. Dla przykładu, w Pałacu Krzysztofory odbędzie się przedstawienie teatralne dla dzieci, ale to tylko jedna z wielu atrakcji.

W magazynach Muzeum Krakowa będzie można zobaczyć m.in. oryginalne rekwizyty teatralne użyte podczas premiery „Bolesława Śmiałego” – dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Chcemy w Noc Muzeów pokazać coś, czego nie prezentujemy na co dzień – mówi kustosz Muzeum Krakowa dr Walery Bubień. Będą także koncerty, oprowadzania i wystawy w innych oddziałach m.in.: Wieży Ratuszowej, Rydlówce, Muzeum Nowej Huty czy Kamienicy Hipolitów.

Noc Muzeów 2025 to także inny, nieco bardziej egzotyczny klimat. Choć w tym roku wydarzenie w Krakowie odbywa się pod hasłem "1000-lecia korony polskiej", tak Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" organizuje warsztaty, które zgłębią tajniki tworzenia z papieru czy kaligrafii rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Zagramy także w „kendame”, to japońska gra zręcznościowa. Będzie można także złożyć origami czy nauczyć się pisać japońskie znaki. Choć to niełatwa sztuka, dzięki wykwalifikowanym edukatorom każdemu uda się poznać przynajmniej kilka - mówi Natalia Buchta-Stochal z Muzeum Manggha. Podczas wydarzenia będzie można odwiedzić także trwające wystawy: „Ars longa”, „Góra i znowu góra” oraz „East-East”.

Kraków Radio ESKA Google News

„Alchemia i tańce będą motywami przewodnimi Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym. Będzie mnóstwo historii i niespodzianek. Przeszłość naprawdę ożyje” - mówi Tomasz Ostrowski z Muzeum Narodowego w Krakowie.um Narodowego w Krakowie.

W gmachu głównym zobaczymy pokaz pracowni alchemika. Poznamy, jak zamieniano ołów w złoto. Jak zawsze Noc Muzeów będzie roztańczona. W Sukiennicach, w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka i u Wyspiańskiego na placu Sikorskiego pokazy taneczne etiudy, tańce dworskie i w stylu "swing" – dodaje.

Można będzie także obejrzeć trwające wystawy: "Transformacje" - sztuka polski po 89 r. oraz Utamaro - drzeworyt japoński. To tylko jedne z wielu muzeów, które będzie można odwiedzić podczas Nocy Muzeów 2025 w Krakowie.

Swoje atrakcje i wydarzenia przygotują także: Muzeum Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja, Muzeum Armii Krajowej, Ogród Doświadczeń im. Lema, Muzeum Witrażu, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Żydowskie Galicja czy Muzeum Nowej Huty. Warto również pamiętać, że w wydarzeniu wezmą udział placówki takie jak Ogród Botaniczny UJ, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Zamek Królewski w Niepołomicach czy Krakowska Huta Szkła. Muzea i galerie udostępniają swoje przestrzenie zwiedzającym bezpłatnie lub za bilet wstępu w kwocie pięciu złotych. Dzieci do siódmego roku życia wejdą na wystawy za darmo.

Leon XIV, pierwsze chwile po wyborze