Mural Wisławy Szymborskiej

i

Autor: Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie, Materiały prasowe

Wiadomości

Znamy nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

2025-05-08 16:31

Urszula Honek, Stanisław Kalina Jaglarz, Ola Lewandowska, Antonina Tosiek, Joanna Żabnicka – to pięcioro autorów i autorek nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za książki poetyckie wydane w 2024 roku.

  • Urszula Honek, Poltergeist, Warstwy
  • Stanisław Kalina Jaglarz, Zajęczy żar, Warstwy
  • Ola Lewandowska, Jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata, Biuro Literackie
  • Antonina Tosiek, Żertwy, Biuro Literackie
  • Joanna Żabnicka, Dobre sąsiedztwo, WBPiCAK

To nominowane tytuły książek poetyckich za rok 2024.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 257 polskich tomów poezji wydanych w roku 2024. Kapituła wyłoniła piątkę nominowanych podczas kwietniowych obrad w Krakowie. To najmłodsi nominowani do tej nagrody w historii.

Myślę, że z tego pani Wisława Szymborska by się cieszyła, że oto mamy wśród tych najmłodszych poetów i najmłodszych poetek tak silne i wyraziste głosy, że zasługują na nominację do chyba najważniejszej nagrody poetyckiej w Polsce, ale to nie znaczy, że skoro to są osoby młode, to to są tematy wesołe, bo dwa tomy z tych tutaj prezentowanych dotyczą tak naprawdę śmierci i żałoby. To są też, można powiedzieć, bardzo różnorodne, bardzo różne głosy. To wcale nie jest tak, że wszystkie one mówią jakimś jednym i jedną dykcją poetycką. Ciekaw jestem, jak będą wyglądały spotkania z osobami nominowanymi. Myślę, że przyciągną właśnie tych najmłodszych czytelników, najmłodsze czytelniczki poezji - twierdzi Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Wyboru osób nominowanych do XIII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej dokonała kapituła w składzie: Anna Marchewka (Polska), Andrea Ceccherelli (Włochy), Đurđica Čilić (Chorwacja), Paweł Mackiewicz (Polska), Magdalena Rabizo-Birek (Polska), Elżbieta Winiecka (Polska) oraz Jurij Zawadski (Ukraina).

Anne Hathaway niczym figura woskowa. Nie wygląda na 42 lata! eska

Wręczenie nagród odbędzie się 30 czerwca w teatrze Bagatela podczas festiwalu Czesława Miłosza.

Spotkanie z nominowanymi do tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej będzie otwierało w ogóle Festiwal Miłosza, więc to będzie 29 czerwca. Ale wydarzenia towarzyszące nagrodzie właściwie będą odbywać się przez całość trwania Festiwalu. Oczywiście spotkanie z osobą laureacką, ale również będziemy mogli spotkać też osoby nominowane do Nagrody Szymborskiej w latach ubiegłych - dodaje Szymon Kloska, kurator Festiwalu Miłosza.

Powtórka przed maturą z języka angielskiego. Sprawdź, czy zdasz egzamin dojrzałości
Pytanie 1 z 8
Spośród podanych opcji wybierz tę, która najlepiej oddaje sens wyróżnionego zdania lub jego fragmentu: „Why don’t we take part in the competition?”