Nowe święto państwowe w Polsce. Dzień Prezydenta Gabriela Narutowicza - 16 grudnia
Jak podkreślono w projekcie ustawy, "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd Pierwszemu Prezydentowi niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej Gabrielowi Narutowiczowi zamordowanemu w dniu 16 grudnia 1922 r. w Warszawie i potępia akt mordu politycznego, którego dokonał przedstawiciel środowisk narodowych".
Dla upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia i w celu przeciwdziałania powtórzeniu się w przyszłości podobnych aktów przemocy politycznej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwala, co następuje: Dzień 16 grudnia ustanawia się Dniem Prezydenta Gabriela Narutowicza – czytamy.
Polecany artykuł:
W uzasadnieniu projektowanej ustawy przypomniano, że 16 grudnia 1922 r. został zamordowany pierwszy prezydent w historii Rzeczypospolitej Polskiej Gabriel Narutowicz.
Morderstwo zaplanowane i dokonane z zimną krwią przez wywodzącego się z Narodowej Demokracji Eligiusza Niewiadomskiego miało charakter polityczny. Środowiska prawicowe przeciwstawiły się legalnemu, zgodnemu z konstytucją wyborowi na urząd Prezydenta kandydata, którego wsparły środowiska mniejszości narodowych. Narodowa Demokracja wszczęła bezpardonową nagonkę na Gabriela Narutowicza z użyciem argumentów antysemickich i wyznaniowych oraz wznieciła zamieszki uliczne w Warszawie, podczas których nawoływano do przeprowadzenia zamachu stanu i wznoszono okrzyki na cześć Benita Mussoliniego - czytamy.
Wskazano, że "końcowym aktem szczucia przez polskie środowiska narodowe było zabójstwo Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej".
Polska stanęła na skraju wojny domowej. Dla uspokojenia sytuacji władze państwowe szybko osądziły i wykonały wyrok śmierci na Eligiuszu Niewiadomskim. Nikt nie poniósł jednak odpowiedzialności politycznej za rozpętanie kampanii nienawiści, a jej inicjatorzy, jak Stanisław Stroński, przez lata byli ważnymi politykami endecji - napisano.
Polska straciła wielkiego patriotę, wybitnego Europejczyka, polityka, cenionego na świecie uczonego i inżyniera. Społeczeństwo nie ma dziś wystarczającej wiedzy o tym, co naprawdę wtedy się wydarzyło, a ideowi spadkobiercy zabójcy Narutowicza sieją znów nienawiść, dopuszczają się aktów przemocy i składają kwiaty na grobie mordercy - zaznaczono.
W projekcie ustawy wskazano, że "władze państwowe od lat nie robiły nic, by należycie uczcić pamięć zamordowanego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przerzucając ten moralny obowiązek na barki organizacji pozarządowych".
"Dlatego w hołdzie dla Gabriela Narutowicza i w celu przeciwdziałania powtórzeniu się podobnych aktów politycznej przemocy w przyszłości wnosimy o ustanowienie przez Sejm dnia 16 grudnia Dniem Pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza - napisano
Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy upoważniono posłankę Annę Marię Żukowską.