Zakopane zyska muzeum narciarstwa i taternictwa. Prace rozpoczną się wkrótce
To świetna wiadomość dla całej podhalańskiej kultury i tradycji. W Zakopanem już wkrótce rozpoczną się prace nad otworzeniem muzeum narciarstwa i taternictwa. Nowy obiekt powstanie w ramach filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i w całości będzie poświęcone długiej, podhalańskiej tradycji taterniczej. Na razie na jego otwarcie przyjdzie nam trochę poczekać, ponieważ obiekt na razie jest w fazie planów. Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn nie ukrywa, że remont budynku, w którym ma się znaleźć, potrwa do 2027 roku, jednak wyraził nadzieję, że już od 2028 roku muzeum zostanie otwarte dla zwiedzających.
— Pierwsze prace mogłyby się rozpocząć w połowie przyszłego roku. Na razie jesteśmy na etapie przygotowania przygotowywania dokumentacji wykonawczej i technicznej, która pozwoli na rozpisanie przetargu. Mamy pozwolenie na budowę, więc projekt jest, natomiast trzeba go uszczegółowić. Projekt zakłada remont konserwatorski. Koniec projektu na ten moment to jest koniec roku 2027, więc liczymy, że już 2028 rozpoczniemy działalność i udostępnimy ten budynek zwiedzającym — powiedział nam Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. — Projekt jest możliwy do realizacji dzięki funduszy Unii Europejskiej w ramach programu Klimat, Infrastruktura i Środowisko, a także dzięki wsparciu z budżetu województwa małopolskiego. Całkowity koszt wynosi prawie 15 mln złotych — dodała Anna Jarząbek, wicedyrektorka muzeum ds. rozwoju i inwestycji.
Muzeum narciarstwa i taternictwa w Zakopanem. Co się w nim znajdzie?
Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego nie ukrywa, że na tę inwestycje czekają w regionie od dawna. W rozmowie z nami podkreśla, że Zakopane to jedyny słuszny wybór miejsca, na utworzenie tego typu obiektu. W nowej filii będzie można nie tylko szczegółowo zaznajomić się z historią taternictwa. Michał Murzyn wskazuje, że niezwykle ważny aspektem będą także działania edukacyjne.
— Muzeum opowiada i będzie opowiadać o ludziach, o tym, czym jest przekraczanie ludzkich możliwości. Czym są te skrajne emocje, towarzyszące wspinaczom wiszącym na ścianie, czy zdobywcom nowych dróg i osobom, które eksplorują jaskinię. Będziemy chcieli także edukować z zakresu ekologii, bezpieczeństwa i dobrych zachować, jeśli chodzi o to, co dzieje się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Idea powstania taternictwa i narciarska jest dla Zakopanego naturalna. Jesteśmy u podnóża Tatr i one fascynują nie tylko z punktu widzenia geologii i bycia naturalnym eksponatem przyrody. Są także zjawiskiem kultury. Tatry wciąż zdobywają kolejni odkrywcy, są one inspiracją artystyczną i miejscem, w którym przekraczane są ludzkie granice — dodał Michał Murzyn.