Nowy papież był już w Polsce
Od czwartku 8 maja Kościół Katolicki ma nowego przywódcę. Jest nim amerykański kardynał Robert Prevost, który przyjął imię Leona XIV. W swojej wieloletniej karierze, kardynał spędził wiele lat w różnych zakątkach świata, gdzie z racji swojego przynależenia do augustianów pełnił misje. Właśnie z tego powodu kardynał Robert Prevost, jako generał Zakonu św. Augustyna odwiedził Kraków w 2004 i w 2012 roku.
Papież Robert Prevost OSA augustianin, mój współbrat, na jego ręce składałem śluby zakonne. Wzruszenie wielkie! - wspomina ksiądz Piotr Lamprecht, poeta i członek Zarządu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w oddziale w Krakowie.
Gdzie Leon XIV uda się w pierwszą podróż?
Wybrany na głowę Kościoła kardynał Robert Prevost przyjął imię Leona XIV. Wybór takiego imienia i pierwsze przemówienie wskazuje na przełomowy pontyfikat, a także w niewielkim stopniu kontynuację pracy swojego poprzednika Franciszka I. Czy nowy przywódca Kościoła Katolickiego spełni pilne plany Franciszka i zrealizuje jego zobowiązania? Franciszek, przez swój stan zdrowia musiał zrezygnować z podróży, ale jeszcze w maju miał odwiedzić Niceę. Odważny pontyfikat Franciszka I wskazywał także szansę na pierwsze papieską wizytę w Chinach i podróż do Rosji. Nowy papież zrealizuje te założenia?
Francja w pierwszej kolejności?
Stan zdrowia Franciszka przez wiele tygodni nie pozwalał mu na dalekie podróże i udział w wielkich wydarzeniach. Miał za to plany, które chciał pilnie zrealizować. Wśród nich była podróż do francuskiej Nicei, czyli do miejsca, gdzie miało odbyć się upamiętnienie 1700. rocznicy pierwszego wielkiego Soboru. Ta podróż planowana była na 26 maja 2025 roku.
Franciszek I po powrocie z Korei Południowej wiele mówił o Chinach, czyli o kraju, w którym żaden dotychczasowy papież nie postawił swojej stopy. Wizyta w Państwie Środka mogłaby być nowym otwarciem w relacjach pomiędzy Chinami a Watykanem. Zawarte za pontyfikatu Franciszka porozumienie ws. nominacji biskupów z tego kraju stanowiło drogę do dialogu i pierwszej historycznej wizyty, która nie miała szans się odbyć.
Leon XIV w swoim pierwszym przemówieniu do wiernych z całego świata wiele mówił o potrzebie pokoju. Przypomnijmy, że w 2016 roku na Kubie odbyło się historyczne spotkanie Franciszka z Patriarchą Cyrylem, które otworzyło drogę do dialogu. Ta relacja została jednak osłabiona przez rozpoczęcie wojny w Ukrainie, a Franciszkowi zarzucano ograniczoną rolę w próbach rozwiązaniu konfliktu. Czy Leon XIV swoim przemówieniem wskazał drogę do rozmów o pokoju i Rosja znajdzie się na liście państw, które nowa głowa Kościoła Katolickiego zechce odwiedzić w pierwszej kolejności?