Co się dzieje w naszym organizmie, kiedy pijemy za mało wody?

i

Autor: Lookstudio, Freepik Kobieta z butelką wody

CIEKAWOSTKI

Zapominasz o tym w trakcie upału? To koszmarny błąd. Może prowadzić nawet do zawału serca

2023-07-06 12:18

Lato to czas, kiedy musimy szczególnie na siebie uważać. Wysokie temperatury mogą poważnie dać w kość, w dodatku są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Podczas upału, zwłaszcza pocąc się, szczególnie szybko tracimy wodę z organizmu i musimy pamiętać, aby stale ją uzupełniać. Kardiolog tłumaczy, jak poważne konsekwencje ma zbyt małe picie wody.

Kto jest szczególnie narażony na upał?

Chociaż ekstremalnie wysokie temperatury nie służą nikomu, są grupy osób szczególnie narażone na upał. To przede wszystkim małe dzieci i osoby starsze — w ich przypadku może w łatwy sposób dojść do odwodnienia, ponieważ dzieci nie zawsze są w stanie komunikować swoje potrzeby dotyczące nawadniania się, zaś osoby w podeszłym wieku odczuwają mniejszą potrzebę spożywania płynów.

— Grupą szczególnie narażoną na upały są seniorzy, bo z wiekiem zmniejsza się pragnienie. Generalnie osoby starsze mniej piją płynów niż osoby młode. Organizm młody z lekkim odwodnieniem sobie poradzi, ale u osoby starszej cierpiącej na wiele chorób, nawet niewielkiego stopnia odwodnienie może spowodować poważne problemy zdrowotne łącznie z omdleniami, utratami przytomności, urazami, pogorszeniem funkcji nerek, mózgu – mówił dla Medonet prof. Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie.

Upały wyjątkowo wpływają na serce

Kiedy na zewnątrz są tropikalne temperatury, a my dostarczamy swojemu organizmowi za mało płynów, wówczas najbardziej cierpi na tym nasze serce. W tym szczególnym czasie zwiększa się także nasze zapotrzebowanie na tlen, więc jeśli za mało pijemy, krew musi być szybciej pompowana, a w rezultacie może dojść do niedokrwienia, a nawet zawału serca. Ważne jest także, aby nie wmuszać w organizm zbyt dużej ilości wody. To także może skutkować problemami.

— Osoby obciążone kardiologicznie, z niewydolnością serca i innymi chorobami kardiologicznymi, czy też z niewydolnością nerek, powinny regularnie ważyć się, bo bardzo łatwo doprowadzić do niewydolności serca z powodu nadmiernego obciążenia płynami. Jeśli ich podaż jest zbyt duża, waga zwiększa się, przy odwodnieniu — zmniejsza się. Jeśli więc zauważymy wahania w jedną lub drugą stronę, warto skonsultować się z lekarzem. Oczywiście, nie ma co niepokoić się jednorazowym skokiem wagi, trzeba obserwować trend, np. że codziennie ważymy do pół kilograma więcej lub mniej. Jeśli trend utrzymuje się przez kilka dni, jest sygnałem alarmującym — poinformował prof. Piotr Jankowski.

QUIZ. Krakowska gwara. Sprawdź, czy znasz słowa rodem z grodu Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od smakołyków i Tłustego Czwartku. Jak w Krakowie określamy faworki?

Ile płynów powinniśmy spożywać podczas upału?

Zapotrzebowanie na płyny w trakcie upału to dosyć indywidualna kwestia każdego człowieka. Należy wziąć m.in. pod uwagę, jak dużo aktywności fizycznej podejmujemy. Warto też pamiętać, że spożywanie płynów to też kawa i herbata, czy płynne jedzenie typu zupa. Dla dorosłego, zdrowego człowieka średnie spożycie płynów w ciągu dnia to około 2-2,5 l dziennie.

Za co można dostać mandat na plaży? Niektórych rzeczy nawet byś nie podejrzewał! Sprawdź tutaj:

Matka Polka skacze ratować synka który wypadł za burtę promu. Rekonstrukcja zdarzeń