Małopolskie. Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz
W poniedziałek, 27 stycznia 2025 roku odbędą się obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Jak podaje Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, obóz został oswobodzony 27 stycznia 1945 roku przez żołnierzy 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. Jak czytamy, wojska sowieckie otrzymały bliższe informacje dotyczące Auschwitz dopiero po wyzwoleniu Krakowa (18 stycznia 1945 r.), w związku z czym nie były w stanie dotrzeć do bram KL Auschwitz przed 27 stycznia.
W obozie macierzystym, Birkenau i Monowitz doczekało wyzwolenia około 7 tys. więźniów. Około 500 więźniów żołnierze radzieccy wyzwolili przed 27 stycznia, i wkrótce potem w podobozach KL Auschwitz: w Starej Kuźni, w Blachowni Śląskiej, Świętochłowicach, Wesołej, Libiążu, Jawiszowicach i Jaworznie – informuje Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Główne obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz zaplanowano na godz. 16:00. Odbędą się one w specjalnym namiocie ustawionym nad bramą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Sygnał telewizyjny będzie dostępny dla wszystkich, dając możliwość wspólnego upamiętnienia i globalnej refleksji nad znaczeniem wydarzeń z przeszłości. Zachęcamy wszystkie instytucje i organizacje na całym świecie do włączenia się w obchody poprzez organizowanie w swoich miejscach przestrzeni, w której można będzie wspólnie oglądać transmisję z Miejsca Pamięci. 26 i 27 stycznia 2025 r. Muzeum będzie zamknięte dla odwiedzających. Jednak dla tych, którzy 27 stycznia będą pragnęli uczcić tę wyjątkową rocznicę na terenie Miejsca Pamięci, zostanie przygotowany specjalny sektor otwarty – podaje muzeum.
W obchodach weźmie udział grono kilkudziesięciu Ocalałych, a także delegacje państwowe. Wśród nich nie będzie przedstawicieli Federacji Rosyjskiej.
Jest to rocznica wyzwolenia. Wspominamy ofiary, ale świętujemy też wolność. Trudno sobie wyobrazić obecność Rosji, która najwyraźniej nie rozumie wartości, jaką jest wolność. Taka obecność byłaby cyniczna. Chciałbym, by kiedyś to było znowu możliwe, ale – bądźmy poważni – z pewnością nie za cztery miesiące – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.