Odwołane wakacje

i

Autor: pl.freepik.com Odwołane wakacje. Jak starać się o odszkodowanie?

Wiadomości

Odwołana wycieczka na wakacje. Jakie mamy prawa? Jak odzyskać pieniądze z biura podróży?

2023-08-13 14:19

Odszkodowanie za odwołane wakacje, zwrot zaliczki od biura podróży - te kwestie nurtują obecnie wielu Polaków. Wyjazdy zagraniczne rezerwujemy zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem, jednak właśnie trwa okres urlopowy, a sytuacja w Grecji oraz innych miejscach na świecie może stawiać nasz wymarzony urlop pod znakiem zapytania. Jak odzyskać zaliczkę za wakacje? Czy można zrezygnować z wakacji? Gdzie lepiej nie planować wyjazdu? Sprawdźcie to w naszym materiale.

Spis treści

  1. Czy można samemu zrezygnować z wakacyjnego wyjazdu z biurem podróży i dostać zwrot pieniędzy?
  2. Odszkodowanie za odwołaną wycieczkę. Jak je uzyskać?
  3. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega. Podróż do jakich zakątków świata lepiej dobrze przemyśleć?

Czy można samemu zrezygnować z wakacyjnego wyjazdu z biurem podróży i dostać zwrot pieniędzy?

Myśl o wakacyjnym wyjeździe niestety nie zawsze przywodzi na twarzy uśmiech. Wyczekane zagraniczne wczasy mogą stać się powodem problemów, szczególnie teraz, gdy sytuacja w Grecji, ale także w innych miejscach na świecie jest dynamiczna. Grecję trawią obecnie potężne pożary, w związku z czym niektóre biura podróży odwołują loty - na przykład na grecką wyspę Rodos. Czy jeśli obawiamy się o swoje bezpieczeństwo, sami możemy zrezygnować z wycieczki? W przypadku Grecji, aktualnie biura podróży same proponują polskim turystom zmianę rezerwacji lub zwrot środków. Biuro podróży ma prawo odwołać wyjazd, zgodnie z Art. 47.: Odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej lub jej rozwiązanie. Jeśli jednak sami chcemy zrezygnować, również jest szansa na odzyskanie wszystkich wpłaconych pieniędzy. Rezygnację należy złożyć w formie pisemnej w punkcie sprzedaży, w którym zawarliśmy umowę, jednak zostanie ona pozytywnie rozpatrzona w ściśle określonym przypadku.

- Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie.

Odszkodowanie za odwołaną wycieczkę. Jak je uzyskać?

Świadczenie zastępcze, zmiana terminu wyjazdu lub odszkodowanie - to kilka opcji, wśród których jedna należy nam się, jeśli organizator, czyli biuro podróży, które ponosi odpowiedzialność za wszelkie niezgodności mogące wystąpić w związku z usługą turystyczną, odwoła nasz wyjazd. Aby dokładnie wiedzieć, jakie prawa nam przysługują, należy uważnie przeczytać umowę z biurem turystycznym, w którym wykupujemy wakacyjny wyjazd. Jeżeli z wyjazdem wystąpią problemy, które nie są spowodowane nadzwyczajną sytuacją, a winą organizatora, w biurze możemy starać się także za zadośćuczynienie za zmarnowany urlop. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega. Podróż do jakich zakątków świata lepiej dobrze przemyśleć?

Kreta, Korfu, Rodos, Eubea, okolice miasta Ejo na Peloponezie oraz w inne regiony Grecji - obecnie obieranie tych kierunków może być wyjątkowo niebezpieczne z uwagi na szalejące pożary. Turyści i miejscowa ludność są ewakuowani z miejsc, które trawi ogień. To jednak niejedyne miejsca, które mogą nie być najbezpieczniejszym miejscem na urlop. Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało listę krajów, w których warto zachować szczególną ostrożność. Jest na niej między innymi:

  • Sri Lanka - z uwagi na kryzys gospodarczy, który spowodował braki podstawowych artykułów, niepokoje społeczne oraz ze względu na zagrożenie terrorystyczne, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca szczególną ostrożność,
  • Cypr - MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności; mogą tam występować trzęsienia ziemi;
  • Brazylia - MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w dużych miastach oraz ośrodkach turystycznych, a w szczególności w: São Paulo, Rio de Janeiro, Salvador, Fortaleza, Manaus, Kurytyba, Recife, Porto Alegre, Natal, Florianopolis, Vitória czy Foz de Iguaçu;
  • Dominikana - od czerwca do listopada występuje tam zagrożenie huraganami i tsunami,
  • Egipt - MSZ odradza wszelkie podróże: do gubernatorstwa Synaju Północnego, na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem, w tym do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem);
  • Izrael - MSZ odradza wszelkie podróże do obszarów przygranicznych ze Strefą Gazy oraz z Libanem i Syrią (w tym na Wzgórza Golan, a okresowo - w okresach wzrostu napięć na obszarze Bliskiego Wschodu - także do Galilei),
  • Tajlandia - MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do południowych prowincji: Pattani, Yala, Narathiwat, Songkhla.

Kupujesz te pamiątki na wakacjach? Przynoszą pecha! Lepiej ich ze sobą nie przywoź [ZDJĘCIA]

DODA i SMOLASTY o swoim singlu!