23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

i

Autor: Pixabay Kraków: tutaj uzyskasz darmową pomoc psychologiczną

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Gdzie w Krakowie otrzymasz darmową pomoc psychologiczną?

2023-02-23 12:03

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, choroby, która staje się obecnie jedną z najbardziej powszechnych. W Krakowie możesz skorzystać z darmowego wsparcia, które oferuje pięć punktów Centrum Pierwszej Pomocy Psychologicznej. Nieodpłatne porady otrzymasz również, dzwoniąc pod Kryzysowy Telefon Zaufania.

Darmowa pomoc psychologiczna w Krakowie. Gdzie szukać wsparcia?

Bezpłatne wsparcie psychologiczne oferuje Centrum Pierwszej Pomocy Psychologicznej w Krakowie. Ośrodek wspiera dzieci i dorosłych, udzielając pomocy nie tylko w języku polskim, ale też ukraińskim i rosyjskim.

Spotkania prowadzone są w pięciu punktach na terenie Krakowa:

  • ul. Śniadeckich 5,
  • ul. Stanisława Rostworowskiego 13,
  • al. Jana Pawła II 232,
  • ul. Aleksandry 1,
  • ul. Zielony Dół 4.

Jak skorzystać z darmowego wsparcia? Zapisy na wizyty prowadzone są przez telefon (572 88 22 00) bądź internetowo - TUTAJ. Wcześniej możesz sprawdzić grafik konsultacji, który dostępny jest TUTAJ. Dzieci oraz młodzież poniżej 18 roku życia na pierwszą wizytę powinny umówić się z rodzicem lub opiekunem oraz dostarczyć podpisany formularz zgody rodzica na udział dziecka w konsultacjach (POBIERZ FORMULARZ ZGODY DLA RODZICA).

Kryzysowy Telefon Zaufania: pomoc psychologiczna za darmo   

  • Kryzysowy Telefon Zaufania - 116 123;
  • dostępny codziennie od 14.00 do 22.00;
  • połączenie z Kryzysowym Telefonem Zaufania jest całkowicie bezpłatne.

Każdy z naszych konsultantów posiada wyższe wykształcenie specjalistyczne - psychologiczne lub pokrewne oraz przeszedł cykl szkoleń z zakresu telefonicznej pomocy psychologicznej. Jesteśmy po to, by każdemu zaoferować możliwości kontaktu, który będzie wsparciem w trudnych chwilach. Nie pytamy o wyznanie czy orientację seksualną. Nasi konsultanci nie oceniają, nie wartościują postaw czy zachowań - przekazuje Instytut Psychologii Zdrowia. 

Telefon Zaufania powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w marcu 2009 roku. Misję stworzenia 116 123 w Polsce powierzono Instytutowi Psychologii Zdrowia. Kryzysowy Telefon Zaufania działa z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Oferta Poradni kierowana jest do osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, potrzebujących wsparcia i porady psychologicznej, rodziców potrzebujących wsparcia w procesie wychowawczym oraz osób niepełnoprawnych. Poradnia Telefoniczna udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.

23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Celem ustanowienia dnia było upowszechnianie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. Obecnie depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną. Zachorowalność roczna wynosi 6-12 proc. wśród osób dorosłych, w tzw. sile wieku, a u osób w wieku podeszłym jest wyższa i sięga nawet ponad 15 proc. Szacuje się także, że około 30-50 proc. ludzi cierpiało chociaż raz w swoim życiu na zaburzenia depresyjne. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Depresja u dzieci i nastolatków - przyczyny i objawy. Jak pomóc dziecku z depresją?