Problemy z wyrobieniem paszportów. Brakuje wolnych terminów
Od zeszłego roku Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie odnotowuje rekordowe zainteresowanie obywateli w uzyskaniu dokumentów paszportowych. W ubiegłym roku we wszystkich wojewódzkich punktach przyjęto ponad 246 tys. wniosków o dokumenty. Wydano przy tym ponad 236 tys. paszportów.
Polecany artykuł:
- Łącznie we wszystkich lokalizacjach obsłużono blisko pół miliona obywateli chcących uzyskać paszporty - informuje Małopolski Urząd Wojewódzki.
Od 1 stycznia do 14 marca 2023 r. w Oddziale Paszportowym w Krakowie złożonych zostało ponad 18 tys. wniosków paszportowych. Wydano ponad 14 tys. dokumentów, obsługując ponad 30 tys. osób. Pod koniec marca urząd wciąż oblegany jest przez chętnych do wyrobienia dokumentów, którzy są skazani na oczekiwanie w długich kolejkach w punkcie przy ul. św. Sebastiana.
- Dla porównania w roku 2022 w krakowskim biurze paszportowym złożono w styczniu 5 037 wniosków, zaś w lutym – 6 460, czyli w ciągu dwóch miesięcy otrzymaliśmy 11 497 wniosków paszportowych - informuje rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego, dr Joanna Paździo.
- W tym roku w styczniu w Krakowie złożono 7 tys. 57 wniosków, zaś w lutym – 7 tys. 389, czyli łącznie 14 tys. 446, a zatem o prawie 3 tys. wniosków więcej niż w analogicznym okresie rok temu (o ok. 30%). Zarazem w marcu ubiegłego roku w Krakowie złożono 14 420 wniosków – bywało zatem i tak, że w perspektywie miesiąca mieliśmy do czynienia z zainteresowaniem paszportami dwukrotnie większym niż obecnie - dodaje dr Paździo.
Będą soboty paszportowe?
Kraków obsługuje największą liczbę klientów. Od 1 stycznia do 14 marca 2023 r. w Oddziale Paszportowym w Krakowie oraz w podległych siedmiu Terenowych Punktach Paszportowych w Chrzanowie, Myślenicach, Nowym Targu, Olkuszu, Oświęcimiu, Suchej Beskidzkiej i Wadowicach przyjęto 35 465 wniosków o wydanie dokumentów paszportowych.
- Mimo tak dużego zainteresowania sprawami paszportowymi zawsze dochowujemy 30-dniowego terminu na wykonanie paszportu. Zgodnie z dyspozycją wojewody małopolskiego Łukasza Kmity sprawy paszportowe traktowane są ze szczególną uwagą. Cały czas monitorujemy poziom zainteresowania sprawami paszportowymi. W reakcji na utrzymujące się bardzo duże zainteresowanie tym obszarem została podjęta decyzja o zatrudnieniu kolejnych pracowników, którzy wzmocnią obecną obsadę etatową Oddziału - informuje rzeczniczka.
Wojewoda Kmita zdecydował, że wzorem ubiegłego roku odbędą się też „soboty paszportowe”. Najbliższa już 25 marca, a kolejne: 15 kwietnia, 29 kwietnia, 13 maja, 27 maja, 17 czerwca, 1 lipca.
Wniosek o paszport będzie można złożyć zatem także we wskazane soboty, w Oddziale Paszportowym w Krakowie, ale również w delegaturach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu i Tarnowie (z czterech „sobót paszportowych” w ubiegłym roku skorzystało prawie 4 tys. osób).
W Oddziale Paszportowym w Krakowie, jak i w 11 Punktach Paszportowych w Małopolsce można internetowo zarezerwować termin do złożenia wniosku paszportowego i odbioru paszportu. W pozostałych 3 Punktach Paszportowych trwają prace mające na celu zainstalowanie systemu rezerwacji internetowej i systemu kolejkowego w sprawach paszportowych.
- Przede wszystkim zaznaczmy, że internetowa rezerwacja terminu nie jest obowiązkowa. W Krakowie rezerwacji internetowej można dokonać na 30 dni naprzód. Każdego dnia pojawia się kolejny termin, w którym można dokonać rezerwacji. Rezerwacją internetową objętych jest 30% stanowisk. Dziennie do Oddziału Paszportowego w Krakowie zgłasza się od 700 do 800 osób w celu złożenia wniosków paszportowych lub odebrania paszportu - informuje dr Paździo.
Dodajmy, że w krakowskim biurze paszportowym trwa właśnie remont, który obejmuje m.in. salę wydawania paszportów, która zostanie dostosowana do obsługi osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu prac remontowych uruchomione zostaną cztery stanowiska, gdzie będzie można odebrać paszport. Zwiększy się również liczba stanowisk przyjmowania wniosków paszportowych z dotychczasowych 9 do 12. Wszystko po to, aby poprawić komfort załatwiania spraw paszportowych, a zarazem jeszcze dodatkowo zwiększyć potencjał krakowskiego biura paszportowego.