Gwiazdy

i

Autor: Pexels Deszcz meteorów w październiku 2023 - Drakonidy i Orionidy

Ciekawostki

Noc spadających gwiazd w październiku 2023. Kiedy oglądać deszcze meteorów?

2023-10-03 7:42

W tym miesiącu warto ze szczególną uwagą spoglądać w niebo. Nocami można będzie bowiem dostrzec deszcz meteorów, czyli spadających gwiazd. W sierpniu można było obserwować spadające z nieba Perseidy, zwane "łzami świętego Wawrzyńca". w październiku 2023 za deszcz meteorów są natomiast odpowiedzialne Drakonidy i Orionidy. Kiedy dokładnie wystąpi apogeum?

Noce spadających gwiazd w październiku 2023. Kiedy wypatrywać roju Drakonidów?

Nie tylko pełnia lata jest idealnym momentem do tego, aby udać się w zaciemnione miejsce z dala od miejskich świateł, by wypatrywać meteorów, które popularnie określa się spadającymi gwiazdami. Kiedy będzie noc spadających gwiazd 2023? W sierpniu można było obserwować Perseidy, natomiast w październiku między innymi Drakonidy. Dla fanów spoglądania w niebo dobra wiadomość jest taka, że spadają one z mniejszą prędkością niż Perseidy, zatem szansa dostrzeżenia ich na niebie jest o wiele większa. Apogeum spadających Drakonidów przypadnie w tym roku między 6 a 10 października. Maksimum natomiast w nocy z 7 na 8 października, czyli z soboty na niedzielę.

Od 20 do 30 meteorów na godzinę. Na październikowym niebie pojawi się też rój Orionidów

Orionidy to rój meteorów związany z kometą Halleya. Radiant znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt. Deszcz spadających gwiazd z pogranicza konstelacji Oriona i Bliźniąt najlepiej widoczny między 2 października a 7 listopada. Ci, który chcą być całkowicie pewni tego, że uda im się zobaczyć spadające gwiazdy i świetlne ślady, które zostawią, powinni szczególnie uważnie patrzeć w niebo w nocy z 20 na 21 października 2023, czyli z piątku na sobotę. Ciekawostką jest, że prędkość roju Orionidów wynosi aż 66 km/s.

Księżyc Żniwiarzy nad Białką Tatrzańską. Niezwykła pełnia zalśniła na Podhalu [GALERIA]

Świętokrzyskie. PGS Rock Festival na Kadzielni w Kielcach