Smog w Krakowie, 01.12.2023. Normy powietrza przekroczone
W piątek, 1 grudnia mieszkańcy Krakowa znów muszą oddychać zanieczyszczonym powietrzem. Na mapie stolicy Małopolski znajdziemy pojedyncze miejsca, gdzie jakość powietrza utrzymuje się na wysokim poziomie. Takie pomiary wskazują jedynie czujniki zlokalizowane na ul. Opalowej. W innych częściach miasta zanieczyszczenie powietrza jest wyraźnie widoczne. W centrum jakość powietrza określana jest jako słaba, a normy PM10 przekroczone są o 167 proc. Z kolei stężenie PM2.5 wynosi 475 proc. normy.
Podobna sytuacja panuje na południu, gdzie czujniki na ul. Uroczej wskazały 161 proc. normy (w przypadku PM10) i 410 proc. normy w przypadku pyłów PM2.5. Najgorsze powietrze w Krakowie notowane jest na ul. Zygmunta Starego, gdzie zanieczyszczenie PM10 wyniosło 231 proc. normy, a PM2.5 – 551 proc. normy.
Skala problemu jest jednak szersza, a kiepska jakość powietrza zauważalna nie tylko w stolicy Małopolski. Ościenne gminy także generują zanieczyszczenia, na co wskazują czujniki. Z bardzo dużym zanieczyszczeniem powietrza mamy do czynienia w Zabierzowie, gdzie norma PM10 przekroczona jest aż o 306 proc. Z kolei skażenie PM2.5 przekracza… 827 proc. normy.
Podobną, choć nieco lepszą jakość powietrza notuje się w Rząsce, Modlniczce, Niegoszowicach, Liszkach, Kopance, Kokotowie, Młodziejowicach czy w Michałowicach na północ od Krakowa. Wyjątkiem są Zielonki, gdzie jakość powietrza jest bardzo dobra.