Tatry. Ośmiogodzinna wyprawa ratunkowa TOPR
Jak poinformowali w mediach społecznościowych ratownicy, zgłoszenie ws. turysty dotarło do centrali Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego o godz. 19:04 w poniedziałek, 18 listopada. Jak relacjonują, przeprowadzona wyprawa trwała osiem godzin. Po ustaleniu lokalizacji okazało się, że mężczyzna zszedł ze znakowanego szlaku w dolnej części Żlebu Kulczyńskiego i utknął w połowie progu w tzw. Rysie Zaruskiego.
Dotarcie do turysty wymagało wspinania z asekuracją w mikstowym skalno-lodowo-śnieżnym terenie. Następnie turysta został w dwóch ok. 60 metrowych zjazdach opuszczony na linie do podstawy ściany i sprowadzony do schroniska Murowaniec – pisze TOPR.
Ratownicy przestrzegają przed trudnymi warunkami, które mogą panować w górach w najbliższych dniach.
Niezwiązany z podłożem śnieg zalega często na cienkiej warstwie lodu. Nie są to warunki korzystne na wybieranie się w wyższe partie Tatr. W najbliższych dniach spodziewane są kolejne opady śniegu oraz silny wiatr – czytamy we wpisie.
Obecnie w Tatrach coraz częściej mamy do czynienia z opadami śniegu i niskimi temperaturami. Każdorazowo przed wyjściem w góry należy zapoznać się zwłaszcza z komunikatem turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego. Oto aktualne ostrzeżenia:
- W Tatrach wieje bardzo silny wiatr - na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
- Na szlakach występują oblodzenia. Poślizgnięcie się w stromym terenie, grozi upadkiem z wysokości.
- Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp) oraz w okolicy cieków wodnych.
- W wyższe partie gór, w terenie eksponowanym, zalecamy zabrać ze sobą kask na głowę. W lecie, gdy w górach panuje duży ruch, nietrudno o spadające kamienie, które mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne dla wędrującego.
- W przypadku spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) i natychmiast oddalić się w przeciwnym kierunku.
- Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy, mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa.
- Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradzamy działalności taternickiej w tym rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.