Kraków. Otwarcie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon
Uroczystą galą inauguruje działalność w piątek i sobotę (21 i 22 czerwca) Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie, położone przy ul. Izydora Stella-Sawickiego 26. Instytucja poświęcona jest popularyzacji nauk przyrodniczych i namysłowi nad miejscem człowieka we wszechświecie. Nazywamy je centrum naukowej przygody — mówią przedstawiciele Cogiteonu. Budowa obiektu zakończyła się z końcem 2023 roku po blisko trzech latach prac.
— Cieszę się, że mimo trudności, które napotykaliśmy na tej drodze: najpierw pandemia, następnie wojna za naszą wschodnią granicą, co mocno skomplikowało proces inwestycyjny — możemy dzisiaj z dumą podziwiać ten nowy punkt na kulturalnej i edukacyjnej mapie naszego regionu — zaznaczył podczas gali otwarcia marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. — Niech to miejsce, które podkreśla unikalną tożsamość i potencjał Małopolski, jak najlepiej służy wszystkim tutaj przybywającym. Niech Cogiteon stanie się miejscem zdobywania wiedzy, odkrywania fascynacji naukowych, inspiracji i zachęty do coraz głębszego poznawania tajemnic naszego świata — dodał marszałek.
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Jakie atrakcje czekają na krakowian?
Na piątek i sobotę instytucja zaplanowała wydarzenia towarzyszące oficjalnemu otwarciu, w tym spotkania z naukowcami, koncerty i tzw. giełdę naukową. Natomiast od niedzieli, 23 czerwca Centrum będzie dostępne dla odwiedzających wraz z interaktywną wystawą stałą pt. "Człowiek i jego marzenia". Złożyło się na nią ponad sto eksponatów związanych z biologią, społeczeństwem, odkrywaniem świata, przyrodą i technologią. Ekspozycja jest przygotowana z myślą o dzieci i młodzieży, ale przedstawiane na niej elementy mogą być interesują także dla dorosłych, podobnie jak inne części Centrum Nauki, w tym laboratoria czy tzw. Strefa Emocji, w której nauka będzie popularyzowana za pomocą kina 360 mającego oddziaływać na wszystkie zmysły.
— Wystawa jest podzielona na pięć części, opowiadające o różnych aspektach działalności człowieka. Zaczynamy od pytania, "jak się czujesz?", aby później przejść przez wszystkie sekcje do pytania, "jak to sobie wyobrażasz?". Przechodzimy więc od człowieka rozpatrywanego w aspekcie biologicznym — przez to, jak zmienia świat, jakie kreuje technologie, jak współpracuje z innymi, jak tworzy kulturę — aż do kreacji przyszłości i tego, co jeszcze człowiek może wymyślić, przede wszystkim jeżeli chodzi o technologie. Ale podejmujemy również kwestie społeczne — powiedział przed galą otwarcia odpowiedzialny za promocję Centrum Piotr Koziarz.
Cogiteon w Krakowie. W obiekcie znalazło się wiele laboratoriów tematycznych
W Cogiteonie znalazło się w sumie sześć laboratoriów i pracowni edukacyjnych, w tym Laboratorium Smaków z dostępem do zaplecza kuchennego, poświęcone fizyce Laboratorium Cząstek i związane z chemią Laboratorium Reakcji, Laboratorium Przyrody, a także Pracownia Techniki oraz Pracownia Innowacji. W tych pokojach zwiedzający będą mogli prześledzić przebieg reakcji chemicznych, dowiedzieć się o zasobach wody i jej obiegu w przyrodzie za sprawą makiety doliny rzecznej i toru wodnego z miniaturowymi stawami rybnymi, a także zajrzeć do szklarni. Zgodnie z zapowiedziami laboratoria będą sukcesywnie uruchamiane pod koniec czerwca.