WYDARZENIA

Wianki w Krakowie 2024. Na warsztatach plecenia wianków powstały piękne ozdoby

2024-06-22 13:20

W weekend 22-23 czerwca w Krakowie odbywają się Wianki. Jest to coroczna impreza, której program tradycyjnie został wypełniony różnymi warsztatami, koncertami i innymi atrakcjami w dużej mierze nawiązującymi do słowiańskich obchodów Nocy Kupały. Wśród nich nie mogło zabraknąć warsztatów z plecenia wianków. Przyjrzeliśmy się, jak powstają te wyjątkowe ozdoby! Zapraszamy do galerii, w której znajdziecie fotorelację z tego wydarzenia.

Wianki 2024 w Krakowie. Mieszkańcy tłumnie zebrali się na wspólne wyplatanie

Wianki w Krakowie kojarzą się przede wszystkim z serią wieczornych koncertów, które zawsze grają wielkie gwiazdy. Nic dziwnego, zwłaszcza że w tym roku zaplanowano występy m.in. ulubieńca stacji radiowych, Rubensa, oraz znanej i cenionej od lat, Natalii Przybysz. Niemniej Wianki to nie tylko impreza muzyczna. Koncerty są zwieńczeniem cyklu wydarzeń odbywających się w tym wyjątkowym czasie. Wśród nich nie brakuje warsztatów z plecenia wianków, które organizowane są zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nam udało się dotrzeć do Strefy Factory na Powiślu, gdzie dwukrotna laureatka pierwszego miejsca poprzednich edycji konkursu na najpiękniejszy wianek, Bernadetta Walczak, tłumaczyła jak uczestniczkom jak odpowiednio dobierać kwiaty, w jaki sposób je spleść i jaką technikę zastosować, aby wszystko dobrze się trzymało i wspaniale wyglądało. Uczestniczki warsztatów poradziły sobie świetnie! Zdjęcia z tego wydarzenia zobaczycie w naszej galerii.

Wianki w Krakowie 2024. Po warsztatach muzyczna uczta

Tak jak wspomnieliśmy krakowskie Wianki są w dużej mierze wydarzeniem muzycznym. W sobotę, 22 czerwca, o godzinie 17:00 na scenie przy ul. Powiśle rozpocznie się seria koncertów, które zagrają: zespół Freakin’ Disco, Astrid, Zalia, Rubens i Natalia Przybysz. Pierwszy dzień Wianków zakończy afterparty - Noc Klubowa - w Klubie Spotkań Poczta Główna.

Z kolei w niedzielę, 23 czerwca, tradycyjnie nad ranem, nad Wisłą, odbędzie się Koncert o świcie, będący zapowiedzią lipcowego festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. Na ten dzień zaplanowano także szereg innych aktywności w różnych lokalizacjach, m.in. na Jarmarku Świętojańskim, w Cricotece czy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Ponadto wydarzeniem towarzyszącym tegorocznym Wiankom jest otwarta konferencja Miasto Reaktywacja w Aptece Designu.

Wianki 2024 w Krakowie. Warsztaty plecenia wianków

Wianki 2024 w Krakowie. Warsztaty plecenia wianków na Powiślu

QUIZ: jak zapiszesz te wyrazy? Sprawdź, czy dałbyś sobie radę z Dyktandem Krakowskim

Pytanie 1 z 15
Która forma zapisu poniższego słowa jest poprawna?