Kim jest krakowski Lajkonik?
Legenda Lajkonika, zwanego też Konikiem Zwierzynieckim, sięga średniowiecza, a dokładniej 1287 r., kiedy to filsacy wiślani ze Zwierzyńca mieli ocalić Kraków przed najazdem tatarskim. Sam zwyczaj pochodu pojawił się natomiast w XVIII w. i trwa po dziś dzień. W tym okresie doszło do kilku przerw w organizowaniu orszaku. Przetrwanie tradycji przez tyle pokoleń zawdzięczamy trzem krakowskim rodzinom: Mazurów, Marcinkowskich i Glonków. Obecnie w postać Konika Zwierzynieckiego wciela się Mateusz Glonek, który przejął tę funkcję w 2023 r. po swoim ojcu Zbigniewie.
Program Lajkonika 2024 - program wydarzenia
Pochód wystartuje w czwartek o godz. 13:00 sprzed siedziby Wodociągów Miasta Krakowa przy ulicy Senatorskiej 1 w kierunku placu Na Stawach i potrwa do wieczora. Na trasie orszaku Lajkonik zbierze haracz od miejscowych kupców, zaprezentuje swój tradycyjny taniec z chorągwią oraz spotka się z flisakami.
Główne uroczystości będą miały miejsce na Rynku Głównym przed wieżą Ratuszową. To tam o godz. 20.00 Lajkonik spotka się z Prezydentem Miasta Krakowa, Aleksandrem Miszalskim, który wręczy mu należy haracz. Po wzniesieniu wspólnego toastu za pomyślność miasta nastąpią pokazy taneczne w wykonaniu Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego Buńczuk. Cała impreza skończy się w okolicach godz. 21 przemarszem orszaku Lajkonika wokół Rynku Głównego i oddaniem pokłonu miastu.