Lajkonik

i

Autor: MAREK LASYK/REPORTER

WYDARZENIA

Pochód Lajkonika 2024 w Krakowie. Program wydarzenia, trasa orszaku

2024-06-04 16:04

Już w najbliższy czwartek, 6 czerwca, odbędzie się Pochód Lajkonika. Jest to jedna z tych krakowskich tradycji, które cieszą się największą popularnością. Co roku w oktawę Bożego Ciała kolorowy, roztańczony orszak przechodzi ulicami miasta, przyciągając tłumy mieszkańców, którzy przyłączają się do wspólnej zabawy. Nic dziwnego, że to szczególne wydarzenie zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Kim jest krakowski Lajkonik?

Legenda Lajkonika, zwanego też Konikiem Zwierzynieckim, sięga średniowiecza, a dokładniej 1287 r., kiedy to filsacy wiślani ze Zwierzyńca mieli ocalić Kraków przed najazdem tatarskim. Sam zwyczaj pochodu pojawił się natomiast w XVIII w. i trwa po dziś dzień. W tym okresie doszło do kilku przerw w organizowaniu orszaku. Przetrwanie tradycji przez tyle pokoleń zawdzięczamy trzem krakowskim rodzinom: Mazurów, Marcinkowskich i Glonków. Obecnie w postać Konika Zwierzynieckiego wciela się Mateusz Glonek, który przejął tę funkcję w 2023 r. po swoim ojcu Zbigniewie.

Program Lajkonika 2024 - program wydarzenia

Pochód wystartuje w czwartek o godz. 13:00 sprzed siedziby Wodociągów Miasta Krakowa przy ulicy Senatorskiej 1 w kierunku placu Na Stawach i potrwa do wieczora. Na trasie orszaku Lajkonik zbierze haracz od miejscowych kupców, zaprezentuje swój tradycyjny taniec z chorągwią oraz spotka się z flisakami.

Główne uroczystości będą miały miejsce na Rynku Głównym przed wieżą Ratuszową. To tam o godz. 20.00 Lajkonik spotka się z Prezydentem Miasta Krakowa, Aleksandrem Miszalskim, który wręczy mu należy haracz. Po wzniesieniu wspólnego toastu za pomyślność miasta nastąpią pokazy taneczne w wykonaniu Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego Buńczuk. Cała impreza skończy się w okolicach godz. 21 przemarszem orszaku Lajkonika wokół Rynku Głównego i oddaniem pokłonu miastu.

Kraków: Łoś z Puszczy Niepołomickiej wpadł do szkoły