Będzie pociąg Kraków – Chorwacja? Rada Miasta przygotowała rezolucję
Chorwacja wciąż pozostaje bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnych wypraw Polek i Polaków. Oprócz oczywistych atutów w postaci Adriatyku i pięknych plaż dużą rolę odgrywa również odległość, jaką trzeba pokonać, aby cieszyć się letnim wypoczynkiem. Obecnie przejazd samochodem z Krakowa do chorwackiego miasta Senj to nieco ponad 10 godzin jazdy. Krakowscy radni zauważają jednak, że nie każdy może pozwolić sobie na taką podróż. Sprawę ułatwić miałoby bezpośrednie połączenie kolejowe z Krakowa do Chorwacji, o co apeluje Rada Miasta w przygotowanej rezolucji.
Chorwacja od lat utrzymuje się w czołówce ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. W 2023 r. kraj ten odwiedziło ponad milion naszych rodaków. Większość z nich podróżuje do Chorwacji korzystając z transportu samochodowego czy autokarowego, a ostatnio również coraz częściej z połączeń lotniczych. Dla wielu osób, szczególnie starszych, nieposiadających własnego środka transportu czy też podróżujących z małymi dziećmi, aktualna oferta przewozowa jest wyborem niewystarczającym, wynikającym bardziej z konieczności niż z rzeczywistych korzyści czy też wygód związanych z wybranym środkiem przewozu – czytamy w dokumencie.
Jak czytamy, liczne zapytania i apele w sprawie uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego na linii Polska – Chorwacja trafiają często do Konsulatu Republiki Chorwackiej w Krakowie.
Uruchomienie bezpośredniego pociągu z Krakowa do Chorwacji ułatwi wyjazdy osobom starszym, pozwoli na komfortowe podróżowanie, szczególnie rodzin z małymi dziećmi, nocą, umożliwi przewóz większych bagaży oraz znacznie obniży koszty transportu w stosunku do podróży samochodem czy autokarem. Jednocześnie nowa, kolejowa oferta przewozowa, poza ułatwieniem i podniesieniem komfortu podróżowania do Chorwacji dla mieszkańców Krakowa stanowiłaby również atrakcyjną, turystyczną i biznesową, ofertę Krakowa dla mieszkańców, tak przyjaznej dla Polaków, Chorwacji – piszą radni w rezolucji.
Przygotowany dokument skierowano do ministerstwa infrastruktury i do PKP Intercity.