Kraków. Jakie podwyżki dla pracowników urzędu?
W poniedziałek, 18 listopada radny Łukasz Gibała wystosował interpelację skierowaną do prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego. Dotyczyła ona potencjalnego braku podwyżek wynagrodzenia dla pracowników krakowskiego magistratu. Jak poinformował Łukasz Gibała, osoby zatrudnione w urzędzie miały również od przyszłego roku nie otrzymywać nagród finansowych.
Podczas kampanii wyborczej obiecywał Pan poprawę warunków pracy miejskich urzędników, w tym m.in. stopniowe podnoszenie wynagrodzenia (min. o 20% w pierwszym roku). Tymczasem docierają do mnie informacje o braku nie tylko podwyżek, ale również, od przyszłego roku, nagród finansowych dla pracowników magistratu – czytamy w treści pisma.
Do sprawy podwyżek dla pracowników Urzędu Miasta Krakowa ustosunkował się zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Mazur.
(…). Informuję, że Pan Aleksander Miszalski, Prezydent Miasta Krakowa podtrzymuje swój postulat o konieczności poprawy warunków pracy i płacy miejskich urzędników, jednak - co oczywiste - jest to uwarunkowane szeregiem zagadnień związanych ze sprawami budżetowymi i formalno-prawnymi – napisał w odpowiedzi na interpelację.
Jak czytamy, w 2024 roku pracownicy Urzędu Miasta Krakowa i wielu innych miejskich jednostek zostali objęci powszechną regulacją płac. Podwyżka wynagrodzenia w UMK wyniosła średnio ok. 17 proc. i była niewiele niższa od tej, którą otrzymali pracownicy administracji rządowej (20 proc.).
Ponadto w każdym z kwartałów br. pracownicy Urzędu Miasta Krakowa, zgodnie z zapisami obowiązującego Regulaminu wynagradzania pracowników UMK, otrzymali nagrody kwartalne. Nagrody za IV kwartał 2024 r. zostały już zatwierdzone przez Prezydenta Miasta Krakowa i będą wypłacone. Informacje o braku nagród w przyszłym roku są nieprawdziwe – podaje Stanisław Mazur.
W Krakowie wciąż trwa procedura uchwalania budżetu miasta na 2025 rok. Jak ten wpłynie na warunki pracy urzędników?
Ostatecznie opracowana i przyjęta uchwała budżetowa, uwzględniająca ewentualne poprawki Radnych i autopoprawkę Prezydenta Miasta Krakowa, będzie determinować wysokość funduszu płac w przyszłym roku i w konsekwencji określać możliwość i wysokość dokonania ewentualnej regulacji wynagrodzeń pracowników. Ponadto informuję, że regulacja wynagrodzeń wymaga przeprowadzenia procesu konsultacyjnego z przedstawicielami organizacji związkowych, do których uprawnień należy problematyka uzgodnień z pracodawcą zakładowego systemu wynagradzania. Powyższe okoliczności wpłyną na kształt możliwych wariantów polityki płacowej w roku 2025 – pisze wiceprezydent.