Warzywa

i

Autor: Pixaby Klienci nadal mogą kupować na ryneczku.

Nie wiesz co zrobić z nadwyżką jedzenia? Pomoże ci małopolskie "Pogotowie kulinarne"

2020-03-18 15:30

Mieszkańcy Krakowa, którzy nie wiedzą co zrobić ze zmagazynowaną żywnością, mogą liczyć na pomoc. Od 16 marca działa tzw. ,,Pogotowie Kulinarne". Dzięki niemu można uzyskać poradę dotyczącą nie tylko tego, co zrobić z psującym się jedzeniem, ale i gdzie w obecnej sytuacji można zamówić posiłek do domu.

Pomysłodawcą akcji jest Małopolski Ambasador Smaku, Aleksander Zachuta. Radzi on jakie produkty kupować, aby zminimalizować konieczność wychodzenia z lokalu i jak pomimo ograniczonej liczby składników, urozmaicić swoje dania. Czas kwarantanny to nie tylko okres pracy zdalnej i siedzenia odizolowanym w domu. To również okazja, aby wykonywać czynności, na które do tej pory nie mieliśmy czasu. Jednym z nich może być właśnie gotowanie.

Są przeróżne pytania - np. co zrobić z chlebem, który zaczyna czerstwieć. Wtedy proponujemy, aby zrobić z niego różne grzanki, tosty, bułkę tartą, bajaderki w przypadku drożdżówek. Takie proste sposoby, stosowane przez nasze mamy, babcie, które się ludziom przypominają w czasie wolnym - mówi nam Aleksander Zachuta.

Z infolinii mogą skorzystać nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale i całej Polski. Dzwonią ludzie od młodych po starych, od niezajętych po zapracowanych. Pytania dotyczą zarówno pomysłów na to, jak przetworzyć poszczególne produkty, jak i technik gotowania związanych np. ze specjalną dietą oraz co kupować w obecnej sytuacji.

Najlepiej kupować rzeczy o długiej dacie przydatności- różnego rodzaju przeciery, mięso pakowane próżniowo, makarony, kasze, ryże, chociaż ja polecam kasze, jako nasz polski produkt - dodaje Małopolski Ambasador Smaku.

Z pogotowiem kulinarnym można skontaktować się telefonicznie pod numerem: 721 405 214. Można dzwonić od rana do wieczora.

To grypa czy koronawirus? Posłuchaj, jakie są podobieństwa, a jakie różnice? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Harcerze w Krakowie szyją maseczki