Elektrownia jądrowa

i

Autor: Pixabay

Wiadomości

Politechnika Krakowska uruchamia kolejne kierunki studiów. Nowość może okazać się hitem

2024-04-16 15:29

Politechnika Krakowska poinformowała o planowanym uruchomieniu nowych kierunków studiów, które mają być odpowiedzią na potrzeby gospodarki, społeczeństwa i dynamicznego rozwoju konkretnych sektorów rynkowych. Wśród nowości są m.in. biotechnologia przemysłowa, informatyka materiałowa czy energetyka jądrowa.

Politechnika Krakowska uruchamia nowe kierunki studiów. Wśród nich energetykę jądrową

Politechnika Krakowska poinformowała o planowanym uruchomieniu kolejnych kierunków studiów, które wzbogacą ofertę uczelni od nowego roku akademickiego. Wprowadzenie nowych kierunków na Politechnice Krakowskiej ma stanowić odpowiedź adekwatną do potrzeb gospodarki, społeczeństwa i dynamicznego rozwoju sektorów rynkowych. W nowym roku akademickim w ofercie krakowskiej uczelni znajdzie się ponad 30 kierunków studiów I stopnia w języku polskim i angielskim.

Politechnika Krakowska. Nowe kierunki studiów 2024/2025

Jakie będą nowe kierunki studiów na Politechnice Krakowskiej 2024/2025? Pierwszym z nich są ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki.

To kierunek przyszłości, dla osób, które swoją karierę zawodową chcą związać z rozwijaniem nowych, przyjaznych dla środowiska technologii (ekotechnologii) i wdrażaniem ich w przemyśle i gospodarce komunalnej. Kierunek wykształci specjalistów przygotowanych do tego, by w sposób kompleksowy łączyć najnowszą wiedzę techniczną z troską o zachowanie zasobów środowiska. Będą przygotowani m.in. do opracowywania i stosowania technologii nisko- i bezodpadowych, wykorzystania bezemisyjnych źródeł energii, wprowadzania innowacyjnych materiałów i technologii do procesów produkcyjnych oraz wdrażania zasad gospodarki cyrkulacyjnej. Zapotrzebowanie na takich specjalistów w Polsce i na świecie będzie coraz większe – informuje PK.

Innym, nowym kierunkiem będzie informatyka materiałowa, czyli połączenie wiedzy o budowie materiałów z zaawansowanymi narzędziami informatycznymi do analizy danych.

Celem tej dyscypliny jest zarówno badanie, jak i projektowanie materiałów o pożądanych właściwościach, wykorzystywanych w tak różnych dziedzinach jak elektronika, budownictwo czy medycyna. Informatyka materiałowa to modelowy przykład interdyscyplinarnej gałęzi wiedzy – łączy elementy informatyki, fizyki, chemii i materiałoznawstwa – wyjaśnia dr hab. Olga Sikora z Katedry Fizyki na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki.

Kierunkiem, który może okazać się prawdziwym hitem w roku akademickim 2024/2025 jest energetyka jądrowa na studiach II stopnia (magisterskie). W bieżącym roku na PK uruchomiono specjalność „energetyka jądrowa” na II stopniu studiów na kierunku energetyka.

Nowa specjalność cieszyła się dużym zainteresowaniem, a to kolejny argument za tym, by rozwijać naszą ofertę, bo potrzeby rynku pracy i branży energetycznej, związane z energetyką jądrową, będą coraz większe. Budowa elektrowni atomowej to wymóg i kwestia czasu, specjaliści wykształceni na kierunku energetyka jądrowa będą mogli pracować zarówno w tym obszarze energetyki, jak w przy projektach z obszaru energetyki konwencjonalnej, ciepłownictwa czy odnawialnych źródeł energii. Będą posiadali równie bogatą wiedzę i umiejętności jak studenci kierunku energetyka, rozszerzoną o kwestie bezpieczeństwa obsługi bloków jądrowych, reaktorów i promieniotwórczości – mówi dr hab. inż. Artur Cebula, prof. PK z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK.

W tych małopolskich miastach przybywa mieszkańców. Liderzy zdeklasowali Kraków

Express Biedrzyckiej - gen. Mirosław RÓŻAŃSKI