Fort artyleryjski nr 52 „Borek”, zbudowany w latach 1884–1886 na południowej linii obrony, pełnił rolę głównego obiektu broniącego traktu wiedeńskiego (obecnie ul. Zakopiańska) oraz pobliskiej linii kolejowej. Współpracował z dwoma mniejszymi sąsiednimi fortami pancernymi – nr 52a „Jugowice” („Łapianka”) i 52½ „Skotniki”. Jest jedynym w Twierdzy Kraków fortem dwuwałowym, z niższym zewnętrznym wałem piechoty i wyższym wewnętrznym wałem artylerii oraz rozbudowaną podziemną komunikacją poziomą i pionową. W forcie zastosowano też szereg elementów zapożyczonych z różnych szkół fortyfikacyjnych.
Obiekt ten do lat 50. XX w. pełnił funkcje wojskowe. Potem mieściły się tu m.in. zakład przetwórczy czy skład budowlany, aż finalnie niszczał on przez lata jako pustostan. Odrestaurowany został w latach 2013-2022, wysiłkiem Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie – z funduszy europejskich Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego, Gminy Miejskiej Kraków i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i teraz pełni funkcje kulturalne. Swoją siedzibę ma tutaj filia Centrum Kultury Podgórza, która zastąpiła Klub Kliny, funkcjonujący przy ul. bpa A. Małysiaka 1 oraz Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki. Uroczyste otwarcie obiektu po rewitalizacji miało miejsce w dniach 30-31.07.2022 r.
W sobotę 13 lipca zakończył się drugi sezon działalności Fortu Borek w Krakowie. Instytucja świętowała swoje urodziny, na które chętnie przybyli Krakowianie. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 15:00 odsłonięciem rzeźby „Spil/Graj”, która stanęła przed Fortem Borek. Autorem tej pracy jest Mirosław Baca, doceniany na całym świecie artysta, od lat realizujący rzeźby, organizujący wystawy i wydarzenia artystyczne w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i krajach europejskich, członek Królewskiego Stowarzyszenia Rzeźbiarzy w Londynie. Inaugurację uświetnił koncert Orkiestry Wojskowej w Krakowie. Było także spotkanie z autorem rzeźby, urodzinowe warsztaty animacyjne dla dzieci, zwiedzanie Fortu Borek oraz koncert na dachu w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. A było co świętować!
W tym sezonie przez Fort przewinęło się ponad 60 tysięcy osób. Na zajęciach gościliśmy łącznie powyżej 13 tysięcy osób. Co miesiąc w zajęciach uczestniczy około 1800 zapisanych osób. Mieliśmy w tym sezonie 150 imprez w tym: koncertów, wystaw, spektakli oraz filmów dla dzieci - mówi Monika Szajer, Kierownik Fortu Borek.
W tym roku na scenie Fortu Borek wystąpili między innymi: Luka Mazur Quartet, Mariusz Ostrowski, Wojtek Klich, Ania Rusowicz, Czesław Mozil oraz artyści z Filharmonii Krakowskiej. Kolejne atrakcje jeszcze w te wakacje! W sierpniu w Forcie Borek odbędą kolejne zwiedzania z przewodnikiem oraz kino plenerowe. 2 września rozpoczną się zapisy na zajęcia dla dzieci i dorosłych.