Wakacje 2024 rozpoczęły się na dobre, a wraz z nimi nadeszły do Polski upały. Chociaż jedni w tym czasie cieszą się wolnością od obowiązków, pozostali muszą pracować, niezależnie od warunków. Wysokie temperatury stanowią poważne wyzwanie dla pracowników fizycznych oraz właścicieli firm. Kodeks pracy jasno określa, jakie prawa przysługują pracownikowi podczas upałów. Sprawdź, czego możesz domagać się od swojego pracodawcy, jeśli wskaźniki na termometrze przekroczą krytyczne wartości.
Lato 2024 rozpoczęło się już na dobre. Od kilku tygodni słupki termometrów wskazują coraz wyższe temperatury, żar leje się z nieba, a niewiele osób wie, że przy takiej pogodzie przysługują im dodatkowe prawa. W tym czasie warto zadać sobie pytanie, przy jakiej temperaturze można nie iść do pracy? Co przysługuje pracownikowi w czasie upałów oraz przy jakiej temperaturze należy się dodatkowa przerwa w pracy? To informacje niezwykle istotne nie tylko z punktu widzenia pracowników fizycznych.
Kodeks pracy jasno określa zasady, obowiązujące zarówno pracowników jak i pracodawców podczas ekstremalnych upałów. Kodeks pracy dokładnie określa zasady pracy przy wysokich temperaturach, których pracownicy mają prawo wyegzekwować od właściciela firmy. W przypadku upałów dostęp do napojów chłodzących to tylko jedna z wielu kwestii, których można, a nawet należy domagać się od pracodawcy. Żeby poznać wszystkie prawa pracowników i obowiązki pracodawcy, szczegóły znajdziecie w naszej galerii poniżej.
Praca w upały. Jakie obowiązki ma pracodawca? Sprawdź, jakie prawa przysługują pracownikom: