Klimatyzacja w samochodzie

i

Autor: Freepik

CIEKAWOSTKI

Samochód nagrzał się od upału? Tak skutecznie schłodzisz go latem! Ten trik trzeba znać

2024-06-26 8:00

Wakacje 2024 rozpoczęły się na dobre, a wraz z nimi do Polski przyszły tropikalne upały. To oznacza, że nasze samochody zostaną wystawione na bardzo wysokie temperatury i błyskawicznie robi się w nich gorąco. Poznajcie niezawodny trik, za pomocą którego można szybko obniżyć temperaturę w środku oraz sposoby, dzięki którym ochronimy nasz pojazd przed nadmiernym nagrzaniem. Ta wiedza to konieczność latem!

Spis treści

  1. Samochód błyskawicznie nagrzewa się w trakcie upału. Co zrobić?
  2. Jak zabezpieczyć samochód przed upałem?
  3. Jak skutecznie obniżyć temperaturę w samochodzie?

Samochód błyskawicznie nagrzewa się w trakcie upału. Co zrobić?

Wakacje to piękny okres, na który wielu czeka bardzo długo. Zwłaszcza jeśli chodzi o dobrą pogodę i zabawę pod gołym niebem. Są jednak sytuacje, kiedy żar lejący się z nieba nie jest naszym sprzymierzeńcem. Zwłaszcza jeśli jesteśmy posiadaczami samochodu, musimy w tym czasie podjąć działania, aby zapewnić naszym pojazdom szczególną ochronę. Po pozostawieniu auta na słońcu temperatura w środku może osiągać nawet 60-70 st. C. Wsiadanie do pojazdu, w którym możemy poparzyć się od nagrzanej kierownicy i siedzeń, nie jest przyjemne, dlatego warto poznać niezawodne triki, pozwalające szybko obniżyć temperaturę w samochodzie.

Jak zabezpieczyć samochód przed upałem?

Najprostszą metodą, zapobiegającą nagrzaniu się samochodu, jest prewencja. Nie zawsze mamy możliwość zaparkowania pojazdu w garażu lub na zadaszonym parkingu. W takim przypadku warto pamiętać, aby zostawiać samochód zaparkowany tyłem do słońca, ponieważ tylna szyba ma mniejszą powierzchnę, przez co wolniej będzie się nagrzewać. W tej sytuacji słońce będzie padać na bagażnik, a nie kierownicę i deskę rozdzielczą. Warto także zastosować blendę, czyli płachtę odbijającą światło, która oddzieli samochód od gorących promieni słonecznych.

QUIZ. Jak dobrze znasz małopolskie tablice rejestracyjne?

Pytanie 1 z 10
1. Tablice rejestracyjne używane w Nowym Sączu oznaczone są symbolami:

Jak skutecznie obniżyć temperaturę w samochodzie?

Kierowcy po tym, jak wsiądą do zagrzanego samochodu często popełniają błąd w postaci natychmiastowego uruchomienia klimatyzacji i włączenia mocnego nawiewu. Okazuje się, że ta metoda wcale nie jest najskuteczniejsza, a dodatkowo wystawiając się na nieustanne działanie zimnego powietrza, możemy nabawić się przeziębienia. W takiej sytuacji skuteczniejsze będzie wyłączenie klimatyzacji i opuszczenie szyb w samochodzie, aby wiatr wpadający do pojazdu przewietrzył nasz samochód. Cyrkulację powietrza można dodatkowo skierować mocny nawiew na szybę, aby pomógł w cyrkulacji powietrza.

Innym polecanym sposobem na szybkie obniżenie temperatury w nagrzanym samochodzie jest włączenie obiegu zamkniętego. W takim przypadku klimatyzacja czerpie powietrze już częściowo schłodzone, które jest wewnątrz samochodu, zamiast nagrzanego powietrza z zewnątrz.

Temperatury osiągają krytyczne wartości? Sprawdź, czego możesz domagać się od swojego pracodawcy:

Upały w Polsce. Jak Polacy sobie z nimi radzą?