Kara śmierci zostanie przywrócona w Polsce? Morawiecki: „jestem osobiście zwolennikiem”

i

Autor: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wiadomości

Kontrowersyjne słowa premiera. Morawiecki: jestem za przywróceniem kary śmierci

2023-05-10 15:08

Od kilku dni cała Polska żyje śmiercią 8-letniego Kamilka z Częstochowy, który był brutalnie maltretowany przez ojczyma. W środę, 10 maja do sytuacji odniósł się też premier Mateusz Morawiecki: "Co to za świat, gdy za tortury dziecka idzie się do więzienia na krócej niż za oszustwa? Dlatego osobiście jestem za przywróceniem kary śmierci dla najbardziej brutalnych przestępców" - napisał na Twitterze premier.

Mateusz Morawiecki odniósł się do śmierci 8-letniego Kamilka. "Kara śmierci musi być surowa"

Lawinę dyskusji na temat powrotu kary śmierci w Polsce wywołała sprawa 8-letniego Kamilka z Częstochowy, który był nieludzko maltretowany przez swojego ojczyma. Chłopiec trafił do szpitala z licznymi oparzeniami, obrażeniami klatki piersiowej i kończyn. Dziecko zmarło w poniedziałek, 8 maja. Osoby odpowiedzialne za skatowanie chłopca - 27-letni ojczym Dawid B., oraz matka dziecka, 35-letnia Magdalena B., trafili do aresztu na trzy miesiące. Oboje przyznali się do zarzucanych im czynów.

Sprawa wywołała ogromne poruszenie w Polsce i debatę na temat powrotu kary śmierci. W środę, 10 maja do tego tematu ustosunkował się premier Mateusz Morawiecki, który zdecydował się na mocny wpis opublikowany na portalu Twitter.

Miejsce zwyrodnialców krzywdzących najsłabszych jest w więzieniu. Kara musi surowa, odstraszająca i adekwatna do czynu!  A dzieci trzeba chronić w sposób szczególny! - rozpoczyna wpis premier.

Kary dla najgorszych zwyrodnialców są zdecydowanie za niskie. Co to za świat, gdy za tortury dziecka idzie się do więzienia na krócej niż za oszustwa? Dlatego osobiście jestem za przywróceniem kary śmierci dla najbardziej brutalnych przestępców - pisze na Twitterze premier.

Powiedzmy to jasno: tylko potwór jest w stanie wyrządzić krzywdę, i to tak straszną krzywdę, niewinnemu dziecku! A dzieci trzeba chronić przed potworami! Miejsce takich oprawców jest nie tylko w więzieniu, ale dla przestępstw popełnianych z takim okrucieństwem, z taką premedytacją jestem osobiście za najwyższym wymiarem kary - karą śmierci - czytamy w dalszej części tekstu.

Chcemy zdecydowanie wzmocnić działanie artykułu 207 kodeksu karnego i takie poleceniem wydałem również Ministerstwu Sprawiedliwości. Kary są dziś za niskie! Kara powinna być zdecydowanie dużo wyższa dla takich potworów, którzy są w stanie nie tylko niszczyć życie drugiego człowieka, niszczyć życie bezbronnego dziecka, ale robić to jeszcze z wyrachowaniem, z premedytacją - pisze premier Morawiecki.

Kara śmierci w Polsce. Kiedy wykonano ostatni wyrok?

Kara śmierci w Polsce była nieprzerwanie stosowania niemal od początków państwa polskiego. Choć dziś wydaje się to absurdalne, to najwyższy wymiar kary był stosowany do końca lat 80. XX wieku. Obecnie w Europie jedynym krajem, który wykonuje wyrok kary śmierci jest Białoruś. Ostatni wyrok śmierci w Polsce wykonano w kwietniu 1988 roku w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich. Wówczas Andrzej Czabański, który dopuścił się gwałtu i zabójstwa został stracony przez powieszenie. 

Kraków: tajemniczy wyciek w Wiśle. Służby podjęły interwencję.

Wywiad z wiceministrem MON Marcinem Ociepą