Kontrowersyjne treści nowego podręcznika
Książka do HIT-u wydawnictwa Biały Kruk zawiera wiele fragmentów, które mogą wzbudzać kontrowersje. Część nauczycieli już zapowiedziała, że nie będzie korzystać z tego podręcznika. Liczą, że będą mieli możliwość uczenia z innego źródła – powstał bowiem alternatywny podręcznik, który przygotowało wydawnictwo WSiP. Na temat dyskusyjnych treści wypowiadają się eksperci, różne organizacje, a także sami rodzice i uczniowie. Tym razem Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zwrócił uwagę na stygmatyzujący i dyskryminujący fragment podręcznika dotyczący dzieci poczętych metodą in vitro.
Autor podręcznika sugeruje, że dzieci poczęte metodą in vitro nie są kochane
Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju „produkcję”? Miłość rodzicielska była i pozostanie podstawą tożsamości każdego człowieka, a jej brak jest przyczyną wszystkich prawie wynaturzeń natury ludzkiej. Ileż to razy słyszymy od ludzi wykolejonych: nie byłem kochany w dzieciństwie, nikt mi nic nie dał, więc sam sobie muszę brać.
Organizacja prosi o wsparcie zbiórki na walkę z bezprawiem w oświacie
Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych uruchomił zbiórkę na sfinansowanie kolejnych działań prawnych przeciwko Przemysławowi Czarnkowi w związku z wprowadzeniem przez niego dyskryminującego podręcznika o nazwie HIT czyli tzw. Historia i Teraźniejszość.
Działania Czarnka i jego podwładnych doprowadziły do wprowadzenia podręcznika, który stygmatyzuje część dzieci. Będziemy zachęć dyskryminowaną młodzież i rodziców dzieci do zgłaszania się do naszego Ośrodka i wspólnego działania przeciwko bezprawiu w polskiej oświacie – można przeczytać na profilu w mediach społecznościowych Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.