Hawańczyk

i

Autor: Ray Bilcliff, pexels.com

CIEKAWOSTKI

Psy w koszty prowadzenia działalności? "Pełniły funkcję obronną i ostrzegawczą". Skarbówka zareagowała

2024-12-20 14:35

Internet, telefon, komputer i inne sprzęty potrzebne do wykonywania pracy, meble oraz artykuły biurowe, a także samochód czy paliwo - te rzeczy wpisane w koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie zdziwią pracowników urzędu skarbowego i zostaną przez nich najpewniej uznane za adekwatne. Jeden z polskich przedsiębiorców postanowił jednak iść o krok dalej i zapytał Krajową Informację Skarbową (KIS) o możliwość zaksięgowania trzech psów hawańczyków. Sytuacja rozśmieszyła wielu internautów, którzy stanęli w obronie pytającego.

Hawańczyk psem obronnym? Charakterystyka rasy

Wysokość 23-27 centymetrów w kłębie i waga od 5 do 7 kilogramów - takie wymiary osiąga przeciętny hawańczyk. Ten malutki piesek należy do ras inteligentnych i bystrych, szybko się uczy, toleruje w domu inne zwierzęta, jest przyjacielski, wesoły, czuły i skory do zabawy. Czy z takimi cechami może pełnić funkcję obronne i ostrzegawcze? To właśnie na nie powołała się bowiem w piśmie przesłanym do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) osoba prowadząca w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie posiadająca trójkę pupili należących do tej rasy, która chciała wrzucić w koszty utrzymanie swojej ferajny. Treść zapytania w serwisie X opublikowała doradczyni podatkowa Małgorzata Samborska:

JDG pyta organ podatkowy, czy pies rasy Hawańczyk, który 24/h PEŁNI FUNKCJE OBRONNE I OSTRZEGAWCZE w prowadzonej działalności gospodarczej generuje koszty, które w całości są kosztem podatkowym (karma, wet, zabawki, szelki)... - czytamy w poście na X.

Wyżywienie Psów oraz ich opieka weterynaryjna to podstawowe potrzeby życiowe, bez których nie byłyby w stanie żyć oraz funkcjonować. Są to zatem wydatki, które są absolutnym minimum niezbędnym do tego, aby Psy przez 24 godziny mogły spełniać swoją funkcje obronną i ostrzegawczą. Bez ponoszenia tych wydatków Psy nie mogłyby przeżyć, a zatem pełnić swojej roli w prowadzonej działalności gospodarczej - to fragment argumentacji, którą osoba prowadząca JDG użyła, aby przekonać KIS do swoich racji.

Czy wpiszemy psa w koszty? Stanowisko skarbówki jest jasne

Użyta przez właściciela lub właścicielkę argumentacja okazała się jednak nie być wystarczająca. Krajowa Informacja Skarbowa poinformowała, że hawańczyki nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu:

Trudno się zgodzić, że racjonalnie działający podatnik, swoje poczucie bezpieczeństwa prowadzonej działalności gospodarczej będzie opierał na 3 psach - odpisała KIS na zapytanie JDG.

Wielu internautów doceniło absurdalność całej sytuacji i stanęło w obronie osoby pytającej oraz rasy psów, które reprezentują jej pupile, zostawiając przy okazji prześmiewcze komentarze:

Źle zadali pytanie. To jest pies reprezentacyjny, a nie stróżujący. Wrzuciłbym go w wydatki na reprezentację.

Skandal, prześladowania przedsiębiorców nie ustają.

To dziwne, bo w koszty nie wliczysz, a skarbówka podatek za psa każe płacić ;)

Piekło przedsiębiorców trwa XD

Taki pies stanowi wsparcie emocjonalne dla pracowników i z tego tytułu można zapytać o generowane koszty :)

"Oto Buruś - wzorowy pracownik Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie"

Kotek Buruś - pracownik Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie

QUIZ. Sprawdzian dla fanów Harry'ego Pottera. Jak dobrze znasz świat czarodziejów?
Pytanie 1 z 15
Zaczynamy bardzo prosto: jak naprawdę nazywał się Lord Voldemot?