Kraków

i

Autor: DzidekLasek, pixabay.com

QUIZ

QUIZ. Czy rozpoznajesz te krakowskie budynki? Sprawdź swoją wiedzę i spostrzegawczość!

2024-10-22 15:32

O tym, że zabudowa Krakowa jest wyjątkowa pod względem architektoniczno-urbanistycznym najlepiej świadczy fakt,że w 1978 r. historyczne centrum miasta trafiło na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Było to niebagatelne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy zdecydowano się wyróżnić nie pojedynczy obiekt, ale cały zespół miejski. Uwzględniono Stare Miasto w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem. W przygotowanym przez nas quizie znajdziecie budynki, które znajdują się na wytyczonym obszarze, ale nie tylko! Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Od średniowiecznych kamienic po współczesność. QUIZ o krakowskich budynkach

W czerwcu 1257 r. książę Bolesław Wstydliwy wydał dla Krakowa przywilej lokacyjny. Zgodnie z nim miasto zostało rozplanowane według zasad prawa magdeburskiego. Wówczas wytyczono układ oparty o model szachownicy, w którym ulice przecinały się pod kątem prostym, tworząc w ten sposób regularne kwartały. Centrum stanowił rynek mający kształt kwadratu o bokach ok. 200 m. Zbudowane na tym planie miasto istnieje do dziś, w niemal niezmienionym kształcie. Stoją też średniowieczne kamienice, oczywiście po licznych przebudowach, rozbudowach, remontach. Warto wspomnieć, że według Encyklopedii Krakowa PWN, to właśnie w stolicy Małopolski znajduje się największy zespół kamienic czasów staropolskich w naszym kraju. Najstarszym istniejącym budynkiem mieszkalnym w Krakowie jest obecnie kamienno-ceglana kamienica przy ul. św. Krzyża 23, którą wzniesiono w XIV wieku.

Na przestrzeni kolejnych stuleci miasto rozrastało się, a zatem przybywało też budynków, które w zależności od czasu powstania reprezentowały różne style architektonicznie. W XVI wieku pojawiają się w Krakowie formy renesansowe (dochodzi wówczas do przebudowy Sukiennic z dodaniem attyki i ganków przy bocznych elewacjach), natomiast w XVII w. w mieście powstają budowle barokowe, w tym pojezuicki kościół św. Piotra i Pawła na ul. Grodzkiej czy kościół św. Anny przy ul. św. Anny. W Krakowie nie brakuje również budynków prezentujących architekturę klasycystyczną (m.in. Pałac Wodzickich przy ul. św. Jana na rogu z ul. św. Marka) oraz secesję (np. gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych „Pałac Sztuki”). Z kolei XX w. to czas modernizmu, który reprezentują m.in. gmachy Akademii Górniczo-Hutniczej, Muzeum Narodowego, Biblioteki Jagiellońskiej czy gmach PKO. Część ze wspomnianych w tekście budynków, uwzględniliśmy w naszym quizie. Zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy na temat krakowskich budowli. Tylko osoby naprawdę uważne zdobędą komplet punktów!

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Najlepsze restauracje w Krakowie. Te lokale znalazły się w Przewodniku Michelin 2024

Zaczęło się! Robert Makłowicz czyta nazwy przystanków w Krakowie. Tak brzmią komunikaty

QUIZ. Czy rozpoznajesz te krakowskie budynki? Wynik 15/15 zdobędą tylko prawdziwi znawcy miasta!

Pytanie 1 z 15
Zaczynamy najprościej, jak się da. Wieżowiec na zdjęciu to:
Szkieletor