Rekrutacja do liceów 2023/2024

i

Autor: pl.freepik.com Rekrutacja do liceów 2023/2024

Edukacja

Rekrutacja do liceów na rok szkolny 2023/2024 w Krakowie. Ci kandydaci są przyjmowani poza kolejnością

2023-06-15 9:28

Sesja egzaminacyjna ósmoklasistów już minęła, ruszyła rekrutacja i dobiega końca termin składania elektronicznych podań do szkół ponadpodstawowych. W Krakowie licea ogólnokształcące, technika i branżowe szkoły I stopnia łącznie zaproponowały absolwentom szkół podstawowych 11 356 miejsc w 376 oddziałach. Są szkoły, gdzie kandydatów na jedno miejsce jest wielu, jednak są też tacy, którzy mogą zostać przyjęci poza kolejnością. O kim mowa?

Rekrutacja do liceów 2023/2024. Kto jest przyjmowany poza kolejnością?

Dla absolwentów szkół podstawowych, choć już po egzaminach, wcale nie zakończył się intensywny i stresujący czas. Dobiega końca składanie podań do liceów i trwa rekrutacja. Już niedługo, bo 3 lipca 2023 nastąpi ogłoszenie wyników egzaminu ósmoklasisty, a szkoły będą miały obowiązek wydania wydania zdającym zaświadczeń do 6 lipca. Wielu uczniów żyje w niepewności, czy tegoroczne progi punktowe będą wysokie i czy uda im się dostać do wymarzonej szkoły. Okazuje się jednak, że są osoby, które mogą dostać się poza kolejnością do publicznej szkoły ponadpodstawowej. O kogo dokładnie chodzi? Kto ma pierwszeństwo w rekrutacji na rok szkolny 2023/2024?

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Jeśli spełniasz te warunki, masz prawo być poza kolejnością

Co zrobić, aby dostać się poza kolejnością do publicznej szkoły ponadpodstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej integracyjnej lub oddziału integracyjnego w publicznej szkole ponadpodstawowej ogólnodostępnej? Niektórzy mają na to szansę. Aby być poza kolejką trzeba dostarczyć do wybranej szkoły stosowne zaświadczenie, a wcześniej spełniać jeden z określonych warunków, a mianowicie być:

  • laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej (wykaz uprawniających olimpiad znajdziecie TUTAJ),
  • laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim (wykaz uprawniających konkursów znajdziecie TUTAJ),
  • laureatem konkursu dla uczniów szkół i placówek artystycznych organizowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub Centrum Edukacji Artystycznej, który biorąc udział w konkursie samodzielnie lub w zespole uczniów, został finalistą tego konkursu i uzyskał nagrodę główną lub pierwsze, drugie lub trzecie miejsce (wykaz uprawniających konkursów znajdziecie TUTAJ).

Protest "Ani jednej więcej!" w Krakowie 14.06.2023 [ZDJĘCIA]

Hity Lata 2023 - te piosenki będą królować w te wakacje!