Rover Challenge 2025. Studenci AGH są najlepsi na świecie
Kraków znów ma powody do dumy. AGH Space Systems, zespół studentek i studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie okazał się najlepszy podczas zawodów Rover Challenge 2025, które odbywały się w dniach 27-30 marca na Uniwersytecie w Adelajdzie (Australia). W ramach zmagań studenci z całego świata walczyli w misji księżycowej, wykorzystując łaziki, które sami zaprojektowali i zbudowali. Młodzi naukowcy z AGH zdobyli złoty medal, wygrywając całe zawody Rover Challenge 2025. Zespół zdobył 421,6 punktów na 500 możliwych, pokonując w ścisłym finale 14 drużyn z całego świata.
Zwycięstwo AGH Space Systems w zawodach Australian Rover Challenge 2025 to kolejny ważny moment w historii polskiej technologii kosmicznej. Sukces zespołu to nie tylko uznanie dla niezwykłych umiejętności studentów i studentek AGH, ale także przykład innowacyjności, która może inspirować przyszłe pokolenia inżynierów i naukowców – mówi prof. Jerzy Lis, Rektor AGH.
W trakcie zawodów zespół AGH musiał zmierzyć się z czterema wymagającymi zadaniami: Post Post-Landing Task, Space Resources Task, Excavation & Construction Task oraz Mapping & Autonomous Task.

Zawody ARCh stanowiły dla naszego zespołu zupełnie nowe wyzwanie – zadania w ramach konkurencji często wymagały wykorzystania całkiem nowych umiejętności łazika jak i naszych operatorów. Jednak ta wielomiesięczna, ciężka praca każdego członka zespołu przyczyniła się do tego sukcesu – przekazali studenci biorący udział w robotycznej rywalizacji.
Tegoroczne zmagania w ramach Rover Challenge były wyjątkowo trudne. Jednym z kluczowych momentów rywalizacji była konkurencja Mapping & Autonomous Task, w której zespół AGH Space Systems rywalizował z drużyną UQ Space z Uniwersytetu Queensland, którego przewaga wynosiła cztery punkt. Studentom z Krakowa udało się pokonać konkurencje, a łazik Kalman skutecznie zmapował i zidentyfikował wszystkie kluczowe obiekty.
Podczas zawodów zespół AGH Space Systems zaprezentował się znakomicie, w konkurencji Space Resources Task, gdzie ich łazik Kalman wykazał się umiejętnością precyzyjnego pozyskiwania zasobów symulowanego regolitu księżycowego oraz sprawnym operowaniem manipulatorem – informuje AGH.