Na zastrzyk można zapisać się na trzy sposoby - telefonicznie, przez internet lub osobiście w punkcie.
Przez telefon można to zrobić samodzielnie lub ktoś z rodziny. Wystarczy podanie PESEL-u i numeru komórkowego. To nie musi być numer osoby szczepionej. Na ten numer zostanie wysłane potwierdzenie umówienia wizyty w danym terminie. Każdy ma prawo wybrać dowolny punkt szczepień w Małopolsce jest ok. 500 punktów, w samym Krakowie ponad 100. Staraliśmy się, by taki punkt był w każdej gminie - tłumaczy Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ.
Jednym z krakowskich punktów jest przychodnia na os. Kolorowym, gdzie od rana do rejestracji ustawił się długi ogonek chętnych.
Czekałam dość długo, będę wiedziała, kiedy dostanę za strzyk dopiero pod koniec stycznia. Chcę się zaszczepić, bo nie chcę umierać w cierpieniu. Nie chcę być chory i kogoś zarazić. Kolejka na pół godziny stania. Zaszczepię się za 2-3 tygodnie, dadzą mi znać. Jestem już po 80-ce, więc jest to szansa dla mnie, chciałbym jeszcze trochę pożyć - mówili pacjenci.
Zwracali uwagę, że system nie działa jednak tak, jak powinien.
Można się zarazić w samej kolejce. To powinno być zorganizowane tam, gdzie mamy lekarza pierwszego kontaktu - ironizowali.
Jolanta Drzewiecka-Plesnar z poradni Medic-Kolor wylicza, że od rana zarejestrowało się około stu pacjentów.
Chcielibyśmy zaszczepić tylu pacjentów, ile się da, ale ministerstwo daje nam tylko 30 porcji tygodniowo. Podobno od drugiej dawki będziemy dostawali więcej szczepionek - stwierdza.
Zaszczepić będzie się można również w Szpitalu Uniwersyteckim. Wiadomość o tym fakcie mocno zaskoczyła władze placówki.
Nie planowaliśmy akcji szczepień populacyjnych, bo mamy zapisaną bardzo dużą grupę osób należących do tzw. grupy zerowej. Niestety wczoraj wieczorem wpłynęła informacja od wojewody małopolskiego, że poza zgłoszonymi punktami, szczepić mają także wszystkie szpitale tymczasowe - wyjaśnia Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.
Szczepienia w Szpitalu Uniwersyteckim będą realizowane w dawnej siedzibie Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof.
Tymczasem Kraków zorganizuje specjalny transport, który zawiedzie do punktu szczepień osoby niemogące dotrzeć tam samodzielnie.
Ta pomoc będzie realizowana od 25.01. Będą z niej mogły skorzystać mieszkańcy posiadający orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, a także wszyscy powyżej 70 roku życia, którzy nie mają możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień - wyjaśnia Elżbieta Kois-Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia krakowskiego magistratu.
Chcący skorzystać z tej usługi muszą skontaktować się ze specjalną infolinią pod numerem telefonu 12 616 52 66.