Kraków. Trwają dobroczynne kwesty na cmentarzach
W tym roku, tuż przed dniem Wszystkich Świętych kwesty na nekropoliach w stolicy Małopolski organizuje łącznie siedem podmiotów. Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” zaczęło 33. edycję swojej zbiórki już w ostatnią niedzielę. W poszczególnych dniach wolontariuszy można spotkać na cmentarzach komunalnych i parafialnych, także pod Krakowem. W środę np. będą obecni na cmentarzu Podgórskim. W czwartek na cmentarzach: Grębałów, Podgórskim, Prądnik Czerwony i Rakowickim; w piątek na: Bronowice, Grębałów, Mydlniki, Prądnik Czerwony, Prokocim, Pychowice i Wola Duchacka.
Każdego roku podczas święta zbieramy datki na funkcjonowanie hospicjum, ponieważ to, co dostajemy z Narodowego Funduszy Zdrowia, nie wystarcza na naszą działalność – powiedziała Renata Połomska z tej placówki. Rok temu dochód ze zbiórki do puszek przekroczył 300 tys. zł.
Hospicjum opiekuje się osobami u kresu życia, dotkniętymi chorobami nowotworowymi. Chcemy, aby ci wspominający tych, którzy odeszli, otoczyli też troską tych, którzy są między nami i którym nadal można pomóc – dodała Połomska, wskazując na symboliczny czas kwesty – święto zmarłych.
Wolontariusze będą wręczać darczyńcom okolicznościowe chorągiewki, w których przygotowaniu pomogli seniorzy podczas zajęć w centrach aktywności seniora oraz dzieci i młodzież z zaprzyjaźnionych szkół. Na ulotkach rozdawanych przez wolontariuszy, oprócz informacji o działalności hospicjum, znajdzie się kod QR prowadzący do wirtualnej puszki na www.hospicjum.krakow.pl.
1 listopada hospicjum będzie prowadzić zbiórki na 17 cmentarzach, ale nie na cmentarzu Rakowickim. Tego dnia odbędzie się tam tradycyjnie, 44. już, kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, organizowana przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. W zbiórkę tę zaangażowane są znane osoby, w tym aktorzy i politycy m.in. Anna Dymna. Odwiedzający groby napotkają też prawdopodobnie prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego oraz radnego Łukasza Gibałę.
Będziemy od około 9 godz. do zmroku” – zapowiedziała przewodnicząca Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa Anna Kornecka. Jak poinformowała, w zeszłym roku dochód ze zbiórki był rekordowy i wyniósł ok. 70 tys. zł., jednak – dodała – w związku z rosnącymi cenami - środki zebrane podczas jednej zbiórki starczają na odnowę zaledwie jednego zabytku. Datki z tegorocznej kwesty trafią na dofinansowanie obiektów, typowanych do renowacji jeszcze w zeszłych latach.
1 listopada na cmentarzu Rakowickim odbywać się będą również dwie kwesty na rzecz odnowy grobów polskich na Kresach. Jedną z nich organizuje Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – dochód z niej zostanie przeznaczony na renowacje na cmentarzu Łyczakowskim. Drugą organizuje Fundacja Dziedzictwo Kresowe z myślą o nagrobkach, ale i o wnętrzu kościoła św. Antoniego we Lwowie.Na ratowanie grobów na cmentarzu Podgórskim trafią środki zebrane na tej nekropolii 1 listopada przez stowarzyszenie Podgórze.pl. Tu też w środę rozpoczyna się kwesta na rzecz podopiecznych Fundacja Walki z Rakiem Pomocy Dzieciom. Potrwa ona 2 listopada.
Od 25 października do 4 listopada na cmentarzach komunalnych w Krakowie datki na rzecz swoich podopiecznych zbiera także Fundacja Podaruj Serce. Działa ona na rzecz rodziny i praw dziecka.