Biskup Jan Szkodoń

i

Autor: Piotr Drabik - Flickr: Ks. bp Jan Szkodoń

Skandal w krakowskim kościele. Biskup Jan Szkodoń z oskarżeniami o molestowanie seksualne

2020-02-10 9:50

Biskup Jan Szkodoń bohaterem afery seksualnej? Takie informacje pojawiły się wczoraj w krakowskich mediach. Duchowny miał nawiązać bliski kontakt z 15-letnią dziewczyną. Biskup Szkodoń opuścił już Archidiecezję Krakowską.

Czy krakowski duchowny dopuścił się molestowania seksualnego niepełnoletniej dziewczyny? Jak podaje "Gazeta Wyborcza", do zdarzenia miało dość ponad 25-lat temu. Biskup nawiązał wtedy ponoć bliskie relacje z 15-letnią dziewczyną. Miał jej wsuwać rękę pod koszulę, dotykać piersi, a drugą dłoń trzymać pomiędzy udami.

Głos w tej sprawie zabrała już też Kuria Krakowska.

Trzeba ufać podjętej procedurze, która została wdrożona w tej sytuacji. Prowadzi ją kongregacja Nauki i Wiary. Biskup Szkodoń w swoim oświadczeniu stanowczo zaprzecza wszystkiemu, więc po prostu oczekujemy na to, co powie kongregacja - mówi dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski.

Księdzu Biskupowi zostało zalecone, by opuścił Archidiecezję Krakowską. Zrobił to i jest jakby w odosobnieniu. Nie podejmuje żadnych działań duszpasterskich - dodaje ks. Michalczewski.

Jak pisze sam biskup, został on poinformowany przez Nuncjusza Apostolskiego o postępowaniu jakie prowadzi wobec niego Stolica Apostolska. Bp. Szkodoń wydał specjalne oświadczenie, w którym pisze m.in. że do czasu wyjaśnienia sprawy nie będzie podejmował żadnej pracy duszpasterskiej.

W obliczu zapowiadanych doniesień medialnych na temat mojej osoby pragnę przekazać, że zostałem przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce poinformowany o wszczęciu wobec mnie postępowania, które jest przewidziane prawem kanonicznym, oraz że zostały podjęte czynności i decyzje wynikające z norm wewnątrzkościelnych dotyczących biskupa.

Ponieważ przedmiotem postępowań ma być w pierwszej kolejności ustalenie prawdy w zakresie oskarżeń mnie dotyczących, nie mogę udzielać żadnych informacji w tej sprawie.


Stanowczo oświadczam, że przedstawione mi oskarżenia są nieprawdą oraz że godzą w moje dobre imię, którego zamierzam bronić. Do czasu wyjaśnienia sprawy, nie będę podejmował żadnej pracy duszpasterskiej - czytamy w oświadczeniu biskupa Szkodonia.

Ks.Jan Szkodoń pochodzi z Chyżnego ma 73 lata. Duchowny od 32 lar jest biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskie. Sakrę biskupią przyjął w wieku 42 lat. W posłudze towarzyszył m.in. kard. Franciszkowi Macharskiemu i kard. Stanisławowi Dziwiszowi. Przez lata był także dziekanem Krakowskiej Kapituły Katedralnej.