osocze

i

Autor: OISW w Krakowie

Służba więzienna w Krakowie oddaje osocze dla chorych na koronawirusa [AUDIO]

2020-12-07 15:28

Szpitale apelują o oddawanie krwi i osocza przez ozdrowieńców z COVID-19. Służba Więzienna odpowiada na apel i organizuje akcję. Przez cały tydzień w specjalnych krwiobusach funkcjonariusze będą oddawać krew i wspierać potrzebujących. W Małopolsce zrobi to trzydzieści osób.

Akcja ma charakter ogólnopolski. W całej Polsce osocze odda prawie 700 funkcjonariuszy służby więziennej. Dzięki tej pomocy uda się ocalić życie ponad 1500 chorych na Covid-19. Oprócz osocza, wykorzystywana są też krwinki. Jak komentują funkcjonariusze - dzięki temu pomagamy podwójnie.

Przed areszt śledczy na ulicę Montelupich przyjechał specjalny krwiobus. To właśnie w nim funkcjonariusze służby więziennej, którzy są ozdrowieńcami oddają krew i osocze. Jest to ogólnopolska akcja, chcemy promować oddawanie osocza, bo wiemy jak jest potrzebne. Łącznie 30 funkcjonariuszy z okręgu krakowskiego zgłosiło się do tej akcji - mówi Anna Czajczyk rzecznik prasowy dyrektora okręgowego służby więziennej w Krakowie.

Funkcjonariusze Służby Więziennej oddają krew regularnie, zarówno podczas ogólnopolskich inicjatyw, m.in. „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna” z okazji Narodowego Święta Niepodległości czy „Służymy Pomocą – mamy to we krwi” w święto Służby Więziennej. Ta akcja ma wyjątkowy wymiar, bo biorą w niej udział osoby, które przechorowały koronawirusa i udało się im szybko wyzdrowieć.

Świadomość tego, że oddaniem krwi można pomóc przynajmniej jednej osobie; to wystarczający argument do tego, żeby przyjechać do Krakowa i oddać osocze. Ja przechorowałem koronawirusa i miałem to szczęście, że były łagodne objawy. inni mieli gorzej, dużo osób przebywa w szpitalach i trzeba im pomóc przeżyć - mówi Marcin Kalinowski wychowawca w zakładzie karnym w Nowym Wiśniczu.

Cała procedura oddania osocza zaczyna się od wypełnienia specjalnej ankiety. Ta później jest konsultowana z lekarzem, który sprawdza na co chorowaliśmy, czy mieliśmy w ostatnim czasie kontakt z osobą chorą na koronawirusa. Później przeprowadza się badania i pobranie krwi.

Ja chorowałem na koronawirusa we wrześniu. Choroba przebiegała łagodnie, bez większych powikłań. W związku z tym postanowiłem pomóc osobom, które przechodzą to znacznie ciężej ode mnie. Niestety dzisiaj się nie udało oddać osocza, bo mam drobną wadę serca i muszę dostarczyć szczegółowe wyniki badań i wtedy na pewno to zrobię. Myślę, że jest to obowiązek każdego z nas, żeby pomagać tym, którzy są w bardzo trudnej sytuacji - mówi Grzegorz Futyma z zakładu karnego w Tarnowie.

Liczba zachorować wśród funkcjonariuszy jest stosunkowo mała. Na ponad dwa tysiące funkcjonariuszy w okręgu krakowskim choruje piętnaście osób. Wśród osadzonych też liczba zachorowań jest niska. Na ponad pięć tysięcy osób, choruje dziewięć.

Liczba zachorowań wśród funkcjonariuszy i osadzonych jest mała, bo od początku pandemii koronawirusa stosujemy środki bezpieczeństwa. Obowiązkowe są maseczki, rękawiczki, zachowanie dystansu społecznego. Nie ma też widzeń. Te możliwe są tylko za pomocą Internetu - dodaje Anna Czajczyk.

Posłuchaj o akcji oddawaniu osocza przez funkcjonariuszy służby więziennej w Małopolsce:
Pierwszy raz na korcie | ESKA XD - Fit Vlog #3

Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?

Pytanie 1 z 1
Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?