Jaskinia Mroźna

i

Autor: Wikipedia

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Słynna atrakcja w Tatrach się zamyka. To ostatni dzwonek na odwiedzenie Jaskini Mroźnej

2024-10-18 15:08

Jaskinia Mroźna w Tatrach już wkrótce zostanie zamknięta. Od początku listopada nie będzie można tam w ogóle wejść. Tatrzański Park Narodowy swoją decyzję tłumaczy względami ochrony przyrody. Chodzi o nietoperze, które spędzają w niej zimę. O szczegółach rozmawiamy z Tomaszem Zającem z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jaskinia Mroźna w Tatrach zostanie zamknięta. Turyści mają mało czasu na skorzystanie z tej atrakcji

Chociaż Tatry są głównie kojarzone z długimi wędrówkami po szlakach, wiele osób zapomina, że te wyjątkowe góry mają znacznie więcej do zaoferowania. Chociaż nie da się ukryć, że panorama Tatr o każdej porze roku zapiera dech w piersiach, na Podhalu znajduje się także wiele jaskiń, które dostępne są dla turystów i turystek do zwiedzania. Jedną z najpopularniejszych jest Jaskinia Mroźna w Tatrach. Aby ją zwiedzić, należy zakupić bilet wstępu (10 złotych) w Tatrzańskim Parku Narodowym. Jednak chętni na jej zwiedzenie muszą się spieszyć, bowiem wkrótce zostanie zamknięta na całe pół roku. 

— Czas, żeby zwiedzić jaskinię, jest do końca października. Później jest zamknięta, jak zawsze w tym okresie zimowym, ze względu na to, że chronimy tam nietoperze. W Tatrach mamy ich 22 gatunki. Są one szczególnie wrażliwe w tym okresie zimowym, więc żeby dać im święty spokój, ale też, żeby dać odpocząć jaskini od ludzi — powiedział nam Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

QUIZ: Tatry, Pieniny, czy Gorce? Wiesz, w których górach znajduje się ten szczyt?

Pytanie 1 z 10
Trzy Korony
Trzy Korony

Jaskinia Mroźna w Tatrach jest miejscem zimowania nietoperzy

Jak przekazał w rozmowie z nami przedstawiciel Tatrzańskiego Parku Narodowego, niezwykle ważne jest, aby zostawić jaskinię dla nietoperzy, które w niej zimują. Jeśli ludzie pojawialiby się w trakcie ich okresu hibernacji, mogliby doprowadzać do przedwczesnego wybudzenia ze snu. Ponadto Tomasz Zając wskazuje, że zimą wejście do jaskini mogłoby być bardzo niebezpieczne. Ponowne otwarcie jaskini jest zwyczajowo w okolicy długiego weekendu majowego lub w weekend go poprzedzający.

Sonda
Czy za interwencje TOPR w polskich Tatrach powinno się płacić, tak jak to jest w słowackich Tatrach?

— Nietoperze zimują w jaskiniach, dzięki temu oszczędzają dużo energii. Nie są też przepłaszane przez człowieka. Najwięcej energii wykorzystują na to wybudzenie, a też wybudzają się w trakcie zimy, aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Natomiast gdyby ludzie w tym czasie wchodzili do jaskini, to wybudzałyby się częściej, głównie przez światło latarek i obecność człowieka. Przez to znacznie trudniej byłoby im przetrwać zimę — powiedział Tomasz Zając z TPN. — Jeżeli chodzi o ilość wody, to w samej jaskini jest bardziej sucho zimą niż latem. Natomiast jeśli chodzi o podejście, zwłaszcza że są to skały węglanowe, które są mało odporna na takie wyślizgiwanie, to jest tam bardzo ślisko i niebezpiecznie, nawet kiedy jest sucho. Znajdują się tam stronę, drewniane schody, na których łatwo o uraz — dodał przyrodnik.

Największa taka stadnina na świecie leży w Małopolsce. Hodują tam wyjątkowe konie:

Słowackie Tatry Wysokie pozytywnie zaskoczyły turystów