Spis treści
- Pogoda w Tatrach ma kluczowe znaczenie do podejmowania pieszych wędrówek
- Górska noc polarna w Tatrach. W tych miejscach słońce nie pokaże się przez kilka miesięcy
- Litworowy Kocioł i Mułowy Kocioł w Tatrach. Tutaj występuje górska noc polarna
Pogoda w Tatrach ma kluczowe znaczenie do podejmowania pieszych wędrówek
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że Tatry, choć niezwykle piękne, potrafią być także śmiertelnie niebezpieczne. Zwłaszcza jeśli wybieramy się w ich wysokie partie. Pogoda w górach potrafi znacznie namieszać i sprawić, że nawet eksperci i ekspertki nie byliby w stanie poradzić sobie z przejściem szlaku. Przed zaplanowaniem takiej wycieczki trzeba pamiętać, że w Tatrach panują zupełnie inne warunki atmosferyczne niż w pozostałej części kraju i na nizinach. Nie tylko jest tutaj znacznie chłodniej, ale także każdy deszcz, a zwłaszcza burza mogą stać się poważnym zagrożeniem.
Turyści i turystki w Tatrach często nie zdają sobie sprawy, że łatwo wtedy o poślizgnięcia się i upadki z dużej wysokości. Zarówno ratownicy TOPR, jak i Tatrzański Park Narodowy apelują o to, aby dobrze planować każde wyjścia w góry i wstrzymać się z wyjściem na szlak, jeśli widzimy, że warunki atmosferyczne mogą być bardzo trudne. W związku z tym, że coraz częściej w Tatrach pada śnieg, każde wyjście musi być dobrze przemyślane, a wędrowcy i wędrowczynie powinni uzbroić się w raczki. Warto także pobrać bezpłatną aplikację Ratunek, pozwalającą na szybko zgłoszenie wypadku w górach.
Górska noc polarna w Tatrach. W tych miejscach słońce nie pokaże się przez kilka miesięcy
W Tatrach, ze względu na ich wyjątkową specyfikę klimatyczną, obserwujemy wiele niezwykłych zjawisk pogodowych. Od Widma Brockenu, który w kulturze góralskiej jest powodem najgorszych przesądów, przez halny, aż po wszelkiego anomalie, powstałe przez niezwykłą specyfikę tego miejsca. Chociaż wielu osobom trudno będzie to sobie wyobrazić, w Tatrach możemy zaobserwować również zjawisko górskiej nocy polarnej, czyli przez dłuższy okres czasu nie dociera tam światło słoneczne. Występują one na terenie tatrzańskich kotłów, będących najzimniejszymi miejscami w Polsce.
Kamil Filipowski, Arnold Jakubczyk i Michał Wróbel w ramach projektu naukowego badają tatrzańskie mrozowiska, a w jego ramach założyli stacje meteorologiczne w Litworowym Kotle i Mułowym Kotle, które znajdują się nieco poniżej Czerwonego Wierchu. To miejsca, w których przez kilka miesięcy nie dociera słońce. Ze względu na swoją budowę, na ich dnie powinno znajdować się jezioro, jednak woda uciekła przez szczeliny podskalne, tworząc miejsca, gdzie najbardziej osiada zimno. W trakcie występowania największych mrozów temperatura może tam spadać nawet do -50 st. C.
Litworowy Kocioł i Mułowy Kocioł w Tatrach. Tutaj występuje górska noc polarna
Według wyliczeń naukowców na stacji meteorologicznej w Mułowym Kotle słońce corocznie nie pojawia się od 12 października do 20 lutego, czyli przez ponad cztery miesiące. Podobna sytuacja panuje w Litworowym Kotle. Tam noc polarna zapada 20 października i trwa do 21 lutego. Nawet z nadejściem wiosny, sytuacja w tych miejscach nie ulega znacznej poprawie. Wówczas Słońce przebija się do dna kotłów jedynie przez dwie do trzech godzin na dobę, przez co nagromadzony śnieg bardzo powoli się roztapia.