Fundacja "Nie widząc przeszkód", której trzon tworzą absolwenci szkoły dla osób niewidomych i niedowidzących przy ul. Tynieckiej, stworzyła specjalną makietę centrum Krakowa do nauki orientacji w terenie. Wydrukowano ją na drukarce 3D i odwzorowano budynki i inne obiekty krakowskiego Rynku Głównego i okolic. Makieta pomoże podopiecznym słynnej placówki poznać Kraków najpierw poprzez dotyk, by kolejno przełożyć tę wiedzę na rzeczywisty teren.
To jest doskonałe narzędzie do nauki orientacji przestrzennej. Uwzględniliśmy te punkty orientacji, które istotne są w nauce. Mówimy tutaj przede wszystkim o przystankach autobusowych, najważniejszych zabytkach, do których często osoby z dysfunkcją wzroku trafiają. Mamy zaznaczone tory tramwajowe, które są delikatnie wypukłe, mamy ulice, mamy podpisane w braille'u numerami odpowiednie budynki - mówi Piotr Niesyczyński z fundacji "Nie widząc przeszkód".
Przygotowanie makiety trwało aż pół roku.
Każdy obiekt jest oznaczony danym numerem, do tego jest dodana specjalna legenda, by uczeń mógł poznać najważniejsze budynki i obiekty na Rynku, na przykład Ratusz czy Sukiennice - mówi Marcin Ryszka, prezes Fundacji.
Apetyt na tworzenie kolejnych takich pomocy naukowych rośnie. Przedstawiciele Fundacji rozważają stworzenie makiet Miasteczka Studenckiego AGH, Dworca Głównego oraz Kazimierza.