CIEKAWOSTKI

"Srebrne Miasto" na mapie Małopolski. Kiedyś oferowało obfite złoża, dziś malownicze krajobrazy [GALERIA]

2024-10-14 20:43

Bez żadnych wątpliwości Wyżyna Krakowsko-Częstochowska jest jednym z najbardziej malowniczych regionów Polski. To właśnie tam nad rzeką Babą, 6 kilometrów na południe od Pustyni Błędowskiej leży małopolskie "Srebrne Miasto", czyli Olkusz. Potoczne określenie miejscowości nie jest oczywiście przypadkowe. Już bowiem we wczesnym średniowieczu odkryto na tych terenach pokłady srebra, dzięki czemu zaczęło się tam rozwijać górnictwo, a razem z nim sam gród, który stanowił zaczątek dzisiejszego Olkusza. Jak wygląda dzisiaj "Srebrne Miasto" i co warto w nim zobaczyć? Tego dowiesz się z naszej galerii.

"Srebrne Miasto" w Małopolsce. Olkusz jako kolebka polskiego górnictwa

40 kilometrów - tyle dzieli Kraków od położonego na północ "Srebrnego Miasta", czyli Olkusza, którego historia od początku była powiązana z rozwojem górnictwa. Już w średniowieczu zaczęto wydobywać płytko położone w tej okolicy pokłady srebra. Dostęp do złóż sprawiał, że gród się rozrastał, aż w końcu około 1299 r. miasto zostało lokowane na prawie niemieckim, co jeszcze bardziej zintensyfikowało jego rozwój. W XIV w. Olkusz (występujący w źródłach jako Helcus czy Ylcus) zaliczał się do najważniejszych miast Małopolski dzięki swoim królewskim kopalniom. Dobra passa trwała do XV w., kiedy to wyczerpały się pokłady surowców położonych płytko i trzeba było wybudować sztolnie. Górnicy kopali coraz głębiej, wyniku czego doszło do uszkodzenia miejskich budynków. Całkowity kres świetności "Srebrnego Miasta" położył potop szwedzki w XVII w.

Górnictwo powróciło do Olkusza dopiero w 1. połowie XIX wieku - w 1814 r. otwarto w mieście pierwszą kopalnię rudy cynku. Ważnym momentem w historii miejscowości była także budowa w latach 1883–1885 linii kolejowej Dąbrowsko-Iwangrodzkiej, dzięki której doszło do ożywienia gospodarczego regionu. To z kolei sprawiło, że Austriak Peter Westen zdecydował się założyć w Olkuszu Akcyjne Towarzystwo Tłoczonych i Emaliowanych Wyrobów "Westen" Spółka Akcyjna, czyli działającą po dziś dzień Olkuską Fabrykę Naczyń Emaliowanych "Emalia" SA, której wyroby są rozpoznawane nawet poza granicami kraju. Jeśli chodzi natomiast o historię górnictwa w Olkuszu, to ta zakończyła się całkiem niedawno - w grudniu 2021 r. zalano ostatnią kopalnię Olkusz-Pomorzany, w której wydobywano ołów.

Co warto zobaczyć w "Srebrnym Mieście"? Atrakcje Olkusza

Powiązania Olkusza z górnictwem widać na każdym kroku, a to wszystko przez rozstawione po mieście figurki górników, które razem tworzą tzw. "Srebrny szlak gwarków olkuskich”, czyli ścieżkę edukacyjno-historyczną, którą wytyczono w obrębie starówki. Każda postać należąca do szlaku jest inna, ma inne atrybuty i „opowiada” inną historię, obrazującą wybrany aspekt historii miasta, czyli wydarzenie, postać, miejsce ważne historycznie, czy olkuską legendę. Twórcą osiemnastu rzeźb jest Jan Siuta - rzeźbiarz, malarz i filozof, będący absolwentem krakowskiej ASP.

Historię "Srebrnego Miasta" oraz jego górnictwa można poznać, zwiedzając Muzeum Podziemny Olkusz, które znajduje się w piwnicach kilka metrów pod rynkiem. Zabytkiem, który wręcz trzeba zobaczyć, jest kościół św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, którego historia sięga XII w. Ponadto wybierając się do Olkusza, warto mieć też na względzie dwie atrakcje, które znajdują się w okolicach miasta: Zamek w Rabsztynie oraz największą pustynię w Polsce - Pustynię Błędowską, która leży w odległości zaledwie kilku kilometrów od "Srebrnego Miasta". Jak wyglądają wymienione miejsca oraz samo miasto dowiecie się, zaglądając do naszej galerii.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Małopolska Noc Naukowców 2024 w Krakowie na AGH i Uniwersytecie Rolniczym

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki
Jak oświetlić polskie miasta?
W sprawie światła w mieście nie wszystko jest jasne. Rozświetlanie nocnych ciemności może mieć swoją mroczną stronę, choć teoretycznie wiemy, jak podchodzić do tej sprawy odpowiedzialnie. Jak zaś sprawy mają się w praktyce? Razem z Michałem Macewiczem z Leny Lighting rzucamy na ten temat dużo dobrego światła. Partnerem podcastu jest Lena Lighting .
Podcast miejski