Generalny strajk rolników w Polsce. O co chodzi?
W piątek, 9 lutego rozpoczął się 30-dniowy strajk generalny rolników na terenie całej Polski, nie tylko w dużych miastach. Tego dnia mogliśmy zaobserwować blokadę dróg przez ciężki sprzęt rolniczy. Wiele miejsc było nieprzejezdnych, w tym ważne arterie miejskie i drogi dojazdowe. Dlaczego rolnicy zdecydowali się na tak drastyczny krok? Lista problemów jest bardzo długa. Jednym z nich jest spadek opłacalności produkcji oraz problemy z dystrybucją żywności, która coraz mniej się opłaca. Ważnym punktem spornym jest także import ukraińskiego zboża, wobec czego się sprzeciwiają. Dużym problemem dla rolników w całej Europie jest także Zielony Ład, czyli plan UE, którego celem jest osiągnięcie w 2050 r. zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto, oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów, oraz wyrównywanie różnic ekonomicznych pomiędzy regionami.
— Problemem dla opłacalności produkcji rolnej, przetwórczej i pozostałych branż w naszym kraju jest niekontrolowany napływ towarów z Ukrainy, które są wwożone wobec otwarcia granicy UE z tym krajem. W związku z tym na dzień 20 lutego, w ramach 30-dniowego strajku generalnego rolników ogłaszamy, że wszystkie działania protestacyjne będą skoncentrowane na całkowitej blokadzie wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą i protestów w terenie — czytamy w wydanym komunikacie NSZZ RI Solidarność.
Strajk rolników w Małopolsce. 20.02.2024. Które drogi w Krakowie będą zablokowane?
Jak poinformowali przedstawiciele NSZZ RI Solidarność, kolejny duży protest jest zaplanowany na wtorek, 20 lutego i wówczas wiele dróg będzie zablokowanych. Oprócz przejść granicznych z Ukrainą, w planie są także strajki i blokady na terenie całego kraju. W samym Krakowie rolnicy planują wjazd dwiema kolumnami ciągników rolniczych – jedna grupa pojawi się od strony Węgrzec, a druga od Kocmyrzowa. Grupy spotkają się na skrzyżowaniu ulic Opolskiej, Lublańskiej i 29 Listopada. Potem Alejami Trzech Wieszczów przejadą do ronda Matecznego i ul. Kamieńskiego, a następnie, między innymi, w stronę ronda Grzegórzeckiego, Mogilskiego i alei Jana Pawła II.
W Małopolsce pojawiają się pierwsze miejsca, w których będą blokady, podczas strajku rolników 20 lutego. Protesty odbędą się w Liszkach, Brzesku, Starym Sączu i Nowym Sączu. Warto pamiętać, że podczas rozpoczęcia strajku 9 lutego, nowe lokalizacje, gdzie odbywały się strajki były dodawane z dnia na dzień, a nawet kilka godzin przed planowaną blokadą.
Strajk rolników w Krakowie 9 lutego. Przez miasto przetaczają się ciężkie, rolnicze maszyny:
Strajk rolników w Europie. Protesty trwają na całym kontynencie
Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej. Rolnikom nie podoba się, że sami muszą spełniać restrykcyjne zasady unijnej polityki rolnej, podczas gdy rolnicy innych krajów spoza UE, którzy eksportują produkty na unijny rynek, są z nich wyłączeni.