III Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska 2023 rozpoczną się już 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. Przez dwanaście dni najlepsi sportowcy ze Starego Kontynentu będą walczyć o medale samych igrzysk, ale także o olimpijskie kwalifikacje w 19 dyscyplinach. Część zawodów będzie mieć rangę mistrzostw Europy. Na Miasteczku Studenckim AGH powstanie wioska zawodnicza. Studentów czeka więc sporo zmian.
- Nie ma innej możliwości organizacji tego typu wioski zawodniczej na terenie Krakowa. Studenci będą musieli na początku czerwca opuścić miasteczko i pojechać do domu. Zajęcia będą zdalne, a sesja się przesunie na lipiec. Studenci wrócą do akademików 7 lipca - mówi profesor Jerzy Lis, Rektor AGH w Krakowie.
Władze uczelni przyznają, że korzyści z pomocy w organizacji Igrzysk są przede wszystkim wizerunkowe. Impreza ma odbyć się w oparciu o istniejącą infrastrukturę, bez konieczności budowy nowych obiektów. Część z nich wymaga modernizacji i drobnych korekt, ze względu na wymogi poszczególnych federacji międzynarodowych, a także przepisy bezpieczeństwa.
- Ze swojej strony organizujemy całe centrum operacyjno-organizacyjno-logistyczne, które będzie obsługiwało wszystkich uczestników imprezy i mieszkańców wioski. Poza infrastrukturą stałą zbudujemy także infrastrukturę tymczasową typu namioty. Będziemy też wykorzystywali hale sportowe AGH - tłumaczy Michał Langer, Wiceprezes Zarządu Spółki Igrzyska Europejskie.
Koszt stworzenia i obsługi wioski zawodniczej to około 12 milionów złotych. Na razie trwa poszukiwanie wolontariuszy. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej Igrzysk Europejskich.