WIADOMOŚCI Z REGIONU

Świetna wiadomość z Tatr! Przyrodnicy policzyli kozice. Ich populacja jest coraz większa

2024-10-30 15:20

Świetna wiadomość z Tatr. Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz słowackiego TANAP-u po raz kolejny sprawdzili, jak miewa się nasza lokalna populacja kozic. Wielkie liczenie tym razem przyniosło nieoczekiwane rezultaty. Wbrew spadkowemu trendowi, który eksperci odnotowali przez ostatnie lata — populacja kozic w Tatrach wreszcie się zwiększyła.

Wielkie liczenie kozic w Tatrach. Przyrodnicy odnotowali wzrost populacji

Podczas jesiennego liczenia kozic w Tatrach przyrodnicy naliczyli 949 sztuk tych chronionych zwierząt, w tym 67 koźląt urodzonych wiosną tego roku. Po stronie polskiej zaobserwowali 312 kozic – podał we wtorek Tatrzański Park Narodowy (TPN). Dla porównania wiosną tego roku przyrodnicy zaobserwowali w Tatrach 793 kozice, a jesienią 2023 r. – 926 tych zwierząt. Przyrodników szczególnie cieszy przychówek kozic. Koźlęta, które przyszły na świat wiosną, stanowią ponad 7 proc. całej populacji. Według przyrodników z Tatrzańskiego Parku Narodowego wyniki liczenia kozic podawane są z dokładnością do jednej sztuki, to błąd oszacowania może przekraczać 10 proc., bo zwierzęta te lubią chować się w miejsca zacienione, w groty skalne, gdzie mogą być niedostrzeżone z odległości.

Liczenie kozic odbywa się po polskiej i słowackiej stronie Tatr

Akcja liczenia kozic odbyła się 22 października. Tego dnia bezchmurne niebo sprzyjało rachującym zwierzęta. Zespoły przyrodników wyposażone w urządzenia mobilne ze specjalną aplikacją do wpisywania zaobserwowanych kozic już o świcie pojawili się na szlakach. Liczenie kozic odbywa się dwa razy w roku – wiosną i jesienią, cyklicznie od 1957 r. Biorą w nich udział eksperci zarówno z polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, jak i jego słowackiego odpowiednika, czyli TANAP-u.

— Warto pamiętać, że podział na polskie i słowackie kozice jest umowny, bo zwierzęta przemieszczają się swobodnie przez granicę, dlatego liczenie odbywa się równocześnie po obu stronach Tatr, a najistotniejszy jest łączny wynik — wyjaśnił Tatrzański Park Narodowy.

QUIZ: Jak dobrze znasz Tatrzański Park Narodowy?

Pytanie 1 z 10
W którym roku powstał Tatrzański Park Narodowy?

Liczebność kozic w Tatrach podlegała dużym wahaniom

Największy spadek liczby tych zwierząt nastąpił na przełomie XX i XXI w. Wówczas w całych Tatrach naliczono zaledwie 300 sztuk. Gwałtowny wzrost ich liczebności nastąpił w 2007 r., a w 2012 r. ich liczba przekroczyła tysiąc. Jesienią 2014 r. naliczono rekordową liczbę 1389 sztuk. Kozice żyją w niewielkich stadach mających określoną strukturę. Na czele stoi zawsze doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. W skład kierdela, czyli stada kozic, wchodzą też inne samice z młodymi i tzw. roczniaki i dwulatki. Samce żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów.

Kozice w rejonie Kasprowego Wierchu w Tatrach:

Słowackie Tatry Wysokie pozytywnie zaskoczyły turystów
Kraków Radio ESKA Google News
Autor: