Tatrzański Park Narodowy zamyka szlak do Jaskini Raptawickiej

i

Autor: Jerzy Opioła, ToSter/Wikipedia

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Tatrzański Park Narodowy zamyka ważny szlak. Obryw skalny stwarza niebezpieczeństwo dla turystów

2024-11-06 17:01

Zła wiadomość dla turystów i turystek w Tatrach. Tatrzański Park Narodowy zamyka czarny szlak turystyczny prowadzący do Jaskini Raptawickiej. Według informacji przekazanej przez przyrodników, w tym miejscu pojawiło się zagrożenie obrywem skalnym, co stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla odwiedzających.

Jesień w Tatrach zachęca do podejmowania wędrówek po szlaku

Chociaż wędrówki po tatrzańskich ścieżkach zazwyczaj kojarzą nam się z latem, piękną pogodą i długim dniem na pokonywanie kilometrów — jesień to także idealny czas na poznawanie polskich Tatr. Sami przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego zachęcają do odwiedzin najpiękniejszych polskich gór o tej porze roku. Chociaż trzeba się do tego odpowiednio przygotować i wziąć pod uwagę, że słońce szybko zachodzi, a w wysokich partiach gór bywa bardzo zimno, widok Tatr, skąpanych w żółto-czerwonych barwach zapiera dech w piersiach i warto chociaż raz go doświadczyć.

— Tatry zawsze cieszą się dużą popularnością. Warto także dodać, że jesień w górach jest piękna i zazwyczaj stabilna. Ciekawostką jest, że najmniej deszczowym miesiącem w Tatrach jest listopad, więc w tym czasie, oczywiście wyłączając pojedyncze anomalie pogodowe, jest bezpiecznie chodzić po górach — powiedział nam Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

QUIZ: Tatry, Pieniny, czy Gorce? Wiesz, w których górach znajduje się ten szczyt?

Pytanie 1 z 10
Trzy Korony
Trzy Korony

Tatrzański Park Narodowy zamyka ważny szlak. Obrywy skalne są niebezpieczne dla turystów

We wtorek, 29 października Tatrzański Park Narodowy poinformował w mediach społecznościowych o konieczności zamknięcia czarnego szlaku, prowadzącego do Jaskini Raptawickiej, wraz z jaskinią. Niestety na tej trasie wystąpiło zagrożenie obrywu skalnego, co może być śmiertelne niebezpieczne dla turystów i turystek. Według informacji przekazanych przez TPN eksperci zajmą się obecnie oceną stanu jaskini i wydadzą decyzję, co dalej ze szlakiem.

— Z uwagi na obryw skalny, który stworzył zagrożenie dla osób przebywających w jaskini, do odwołania zostaje zamknięty czarno znakowany szlak turystyczny prowadzący do Jaskini Raptawickiej (w obu kierunkach) wraz z Jaskinią Raptawicką — na odcinku od odejścia tego szlaku od czerwono znakowanego szlaku prowadzącego do Jaskini Mylnej. Konieczna jest ocena stanu jaskini pod kątem bezpieczeństwa, którą przeprowadzą ratownicy TOPR wraz z pracownikami TPN — poinformował Tatrzański Park Narodowy.

Pijani 18-latkowi staranowali stragany na Podhalu. Potem zabrali tablice rejestracyjne i wzięli nogi za pas:

Słowackie Tatry Wysokie pozytywnie zaskoczyły turystów
Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
O poszukiwaniach Dzikiej Polski. DROGOWSKAZY
Sytuacja od lat pozostaje niezmienna: Polacy uwielbiają zagraniczne wakacje a krajami które rządzą niepodzielnie wśród letnich kierunków są Grecja i Turcja. Ale czy wakacyjny odpoczynek zawsze musi wiązać się z dwutygodniową wyprawą pod palmę? Okazuje się że warto odpocząć od Mielna, Zakopanego i Mikołajek i odkryć krajoznawcze skarby naszego kraju - również te, które znajdują się w naszej najbliższej okolicy. Choć wydaje się to niemożliwe, to wciąż istnieją tu tereny niemal nietknięte przez cywilizację, gdzie niepodzielnie rządzi Natura. To miejsca w których można obserwować rzadko spotykane gatunki roślin i zwierząt, zachwycać się krajobrazami a przede wszystkim - wziąć głęboki oddech, wyłączyć telefon i odpocząć od świata. W książce "Dzika Polska" znajdziemy kilkadziesiąt tras, które pozwolą nam odkryć magiczne jaskinie, szczyty, torfowiska, rezerwaty a nawet pustynię! O tym co daje w życiu kontakt z naturą, jak przygotować się do odkrywania nieznanej Polski oraz o podróżowaniu z dziećmi, opowiedziała w Drogowskazach autorka książki "Dzika Polska" Magdalena Dziadosz. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Drogowskazy