chore dziecko, szkarlatyna

i

Autor: pl.freepik.pl/Wikipedia Commons Szkarlatyna. Czy szkarlatyna jest bardzo zaraźliwa? Z czego bierze się ta choroba zakaźna?

Zdrowie

Zapomniana choroba zbiera potężne żniwo. Przypadków zachorowań jest już siedem razy więcej!

2023-06-26 14:53

Szkarlatyna, inaczej płonica - gdy słyszymy te nazwy, wydaje nam się, że ta choroba zakaźna, która już dawno odeszła w zapomnienie i obecnie pojawia się incydentalnie. Analizując dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH wysnuwa się wniosek, że niestety szkarlatyna wróciła do dobre i odnotowuje się coraz więcej zachorowań. Jakie są pierwsze objawy szkarlatyny? Kiedy chory na szkarlatynę zaraża?

Spis treści

  1. Jak sprawdzić czy dziecko ma szkarlatynę? Z czym można pomylić szkarlatynę?
  2. Jak wyleczyć szkarlatynę? Liczba przypadków alarmująco wzrasta
  3. Kiedy chory na szkarlatynę zaraża? Czy zachorowanie trzeba zgłaszać do sanepidu?

Jak sprawdzić czy dziecko ma szkarlatynę? Z czym można pomylić szkarlatynę?

Szkarlatyna to podstępna choroba zakaźna, którą łatwo pomylić z odrą, różyczką lub najzwyklejszą anginą. Wywołana jest przez paciorkowca grupy A, a najczęściej chorują na nią dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Pierwsze objawy tej choroby zarówno u dzieci, które najczęściej na nią chorują, jak i u dorosłych, to drobna, czerwona wysypka, wysoka temperatura - 39-40 st. C, ból gardła, podwyższone tętno, silne osłabienie i powiększone, czerwone migdałki. Czasem objawem jest również malinowy język lub wymioty. Wspomniana wysypka najczęściej pojawia się na plecach, brzuchu, klatce piersiowej, pośladkach i w pachwinach. Szkarlatynę można zdiagnozować wykonując testy wykrywające obecność paciorkowców z grupy A oraz robiąc posiew z gardła.

Jak wyleczyć szkarlatynę? Liczba przypadków alarmująco wzrasta

Szkarlatynę leczy się podając antybiotyki, takie jak penicylina V czy amoxycylina. Warto uświadomić sobie, że nie da się wyleczyć jej domowymi sposobami i widząc pierwsze objawy, absolutnie nie należy zwlekać z udaniem się z chorym do lekarza. Leczenie trwa nie krócej niż 10 pełnych dni. Na tę zakaźną chorobę nie ma szczepionki, dlatego tym bardziej niepokoją dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, który co roku publikuje raport "Choroby zakaźne i zatrucia w Polsce". Okazuje się, od 1 stycznia do 15 sierpnia 2022 roku na płonicę, czyli szkarlatynę zachorowało 5 269 osób. W porównywalnym okresie 2021 roku było to o wiele mniej, bo 1 415. Biorąc pod uwagę jednak dane z całego roku wyraźnie widać, że liczba zachorowań wzrosła niemal siedmiokrotnie.

Kiedy chory na szkarlatynę zaraża? Czy zachorowanie trzeba zgłaszać do sanepidu?

Dziecko czy dorosły, który choruje na płonicę zaraża dość długo, a przestaje po około dobie od rozpoczęcia kuracji antybiotykiem. Warto wiedzieć, że zbyt późno rozpoczęty proces leczenia szkarlatyny  może doprowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań. Najczęstsze to zapalenie węzłów chłonnych, ucha środkowego, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, a nawet zapalenie mięśnia sercowego. Tę chorobę należy także zgłosić do sanepidu. Zgłoszenia powinny być dokonywane niezwłocznie, nie później niż po upływie 24 godzin, a więcej szczegółów na ten temat znaleźć można TUTAJ.

Za co można dostać mandat na plaży? Niektórych rzeczy nawet byś nie podejrzewał! [ZDJĘCIA]

Warszawiacy przywitali lato. Wianki nad Wisłą 2023