Na co mogą liczyć pacjenci Szpitala Bonifratrów?
Do tej pory w placówce funkcjonowało pięć oddziałów.
- Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej,
- Oddział Chorób Wewnętrznych,
- Oddział Diagnostyczno-Leczniczy,
- Wojewódzki Oddział Chirurgii Naczyń i Angiologii z Pododdziałem Terapii Wewnątrznaczyniowej,
- Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Szpital od teraz oferuje miejsca w nowym, szóstym Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. W całej Polsce na takich oddziałach wykonuje się zabiegi ortopedyczne. Chodzi tu głównie o wszelkiej maści wypadki, w wyniku których doszło do złamań i urazów.
Dla przykładu, w Szpitalu Powiatowym im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem w 2019 roku zużyto ok. 1860 kilogramów gipsu. W tym roku liczba ta wynosi już 1360 kilogramów. Tylko w październiku tego roku na SOR placówki przyjęto 1441 pacjentów. Około 47 procent z nich doznało urazów. Szpitale posiadające oddziały chirurgii urazowo-ortopedycznej mają szczególnie dużo pracy w sezonie zimowym. W styczniu tego roku zakopiański szpital przyjął ponad dwa tysiące pacjentów.
Szpital rozpoczął też współpracę z PZN
Podczas uroczystości podpisano też umowę partnerską pomiędzy Szpitalem Zakonu Bonifratrów w Krakowie z Polskim Związkiem Narciarskim. Porozumienie poprzedziła debata ekspercka o leczeniu urazów sportowych.
- W naszym związku są biegi, są skoki, zjazdy czy snowboard. To są sporty ekstremalne, dlatego często jest się narażonym na poważne urazy. Chcemy im nie tylko zapobiegać, ale mieć też możliwość szybkiego reagowania - podkreślał prezes PZN, Adam Małysz.
Na współpracy mają najwięcej zyskać młodzi sportowcy.
- Mamy wrażenie rozmawiając z prezesami czy zarządami innych związków sportowych, że część młodzieży, szczególnie z miejscowości podgórskich, w wyniku błahych kontuzji, które są czasem nieprawidłowo leczone powoduje, że młodzież nie wraca już do uprawiania sportu. Na tym etapie tracimy dużo talentów - mówił kierownik Oddziału Ortopedii w Szpitalu Bonifratrów, dr Stanisław Szymanik.
W Małopolsce funkcjonuje obecnie 37 oddziałów chirurgii urazowo-ortopedycznej, w tym trzy dla dzieci. Prowadzą je 33 podmioty, a łączna liczba łóżek na oddziałach wynosi 860.