To imię rzymskiej bogini księżyca nadano w minionym roku aż 373 razy. Nosiła je także żona króla Anglii

i

Autor: Getty images

Szukasz oryginalnego imienia dla dziecka? Zobacz listę najrzadziej nadawanych imion dla chłopców i dziewczynek w Krakowie 2022

2022-12-12 13:39

Jakie imiona znajdziemy na liście najrzadziej nadawanych? To między innymi Flora i... Egor. Lista ta jednak nie ogranicza się tylko do nietypowych imion. Znajdziemy na niej także takie, o których istnieniu zdążyliśmy zapomnieć, a które niegdyś cieszyły się ogromną popularnością.

Nietypowe, oryginalne, prawdziwe unikaty. Najrzadziej nadawane imiona w Krakowie 2022

Na prawie 14 tysięcy dzieci urodzonych w Krakowie br., 250 nosi imię Hanna, a 285 Jan. Tym samym imiona te zajmują pierwsze miejsca na liście najczęściej nadawanych. Część z najrzadziej pojawiających się w aktach urodzenia imion to prawdziwe unikaty, takie jak Egor czy Flora. Inne natomiast są już zapomniane, chociaż niegdyś były bardzo popularne. Zobacz listę najrzadziej nadawanych imion w Krakowie w 2022 roku.

Najrzadziej nadawane imiona dla chłopców

  • Dorian - imię pochodzenia greckiego. Użył go Oscar Wilde w swojej powieści The Picture of Dorian Gray (Portret Doriana Graya). Wywodzi się od nazwy plemienia greckiego – Dorów. W greckiej mitologii Dorowie pochodzą od jednego z herosów: Heraklesa. 
  • Egor - imię pochodzenia rosyjskiego (Jegor). Imię Jegor to rosyjska wersja greckiego imienia George, dlatego też ma to samo znaczenie - „rolnik”. 
  • Gracjan - imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa „gratia”, które oznacza: „łaskę, usłużność, uczynność, wdzięk”.
  • Kordian - pierwszy człon - cor - pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „serce". Całe imię więc oznacza człowieka „dającego serce".
  • Wit - imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza: bardzo dzielny, znakomity, miły.

Najrzadziej nadawane imiona dla dziewczynek

  • Elżbieta -  imię wywodzi się z języka hebrajskiego, pochodzi od słowa „eliszeba”, co oznacza „Bóg mą przysięgą”.
  • Flora -  imię to pochodzi od imienia rzymskiej bogini kwiatów i wiosny.
  • Marcela - imię pochodzenia łacińskiego. Żeński odpowiednik imienia Marceli (oznacza: „mały wojownik”).
  • Teodozja - imię wywodzące się z języka greckiego, pochodzi od słowa „theodosios”, co oznacza „dany od Boga”.

Jak informuje krakowski urząd stanu cywilnego, do końca listopada urodziło się 13 793 dzieci – więcej chłopców (7 031) niż dziewczynek (6 762). W analogicznym okresie ubiegłego roku w Krakowie urodziło się 14 546 dzieci, chłopców było również więcej niż dziewczynek.

Natomiast najpopularniejsze imiona, jakie nadano dzieciom w Krakowie w 2022 roku, zobaczysz w galerii poniżej.

Świąteczne dekoracje w Krakowie