Małopolska. Hitową atrakcję turystyczną odwiedziło 1,7 mln osób
Wiele jest zabytków i atrakcji w Małopolsce, które śmiało moglibyśmy wskazać jako te najpopularniejsze. Do tego grona zaliczymy również słynną kopalnię soli w Wieliczce, która od dawna stanowi obowiązkowy punkt odwiedzi na turystycznej mapie Małopolski dla zagranicznych turystów. Niedawno informowaliśmy o zmianach w tym miejscu. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce udostępniło zwiedzającym remontowane komory Saurau i Maria Teresa. Wymieniono tam m.in. oświetlenie i wybudowano platformę. Szczegóły znajdziecie w osobnym materiale.
Miniony rok kopalni soli w Wieliczce ocenił jej prezes Marian Leśny. Ten był dla obiektu udany, a osiągnięte wyniki stanowią dobry prognostyk na najbliższe 12 miesięcy. Wielicka kopalnia w 2024 roku zanotowała ponad 1,7 mln odwiedzin turystów. Wzrost liczby zwiedzających to 14 proc. w porównaniu z 2023 rokiem.
Polecany artykuł:
Jak informuje wielicka kopalnia soli, najpopularniejszą atrakcją wciąż pozostaje Trasa Turystyczna, którą odwiedziło 1,69 mln osób (13 proc. więcej, niż w 2023 roku). Dużym zainteresowaniem cieszyła się także Trasa Górnicza (ponad 35 tys. turystów, 34 proc. więcej, niż w 2023 roku). Tężnia solankowa przyciągnęła 214,8 tys. osób, także notując wzrost o 38 proc.
W 2024 roku dominował ruch turystyczny zagraniczny – 62 proc. odwiedzających przyjechało do kopalni spoza Polski. Ponad 86 proc. przyjezdnych pochodziło z Europy, a największą liczbę stanowili obywatele Wielkiej Brytanii (244,1 tys. osób), Włoch (92,8 tys. osób) i Francji (76,3 tys. osób). Te trzy czołowe kraje odpowiadały za prawie 39 proc. ruchu zagranicznego. Turyści krajowi stanowili natomiast 38 proc. odwiedzających. W tej grupie dorosłych było 359,3 tys. osób, a dzieci 299,1 tys. osób.
Rok 2024 – wskazał zarząd kopalni - przyniósł także dalszy rozwój sprzedaży biletów online. Na zwiedzanie Trasy Turystycznej zakupiono 1,21 mln biletów przez internet, co oznacza wzrost w porównaniu do roku 2023, gdy sprzedaż online wyniosła niecały milion biletów. 66 proc. biletów online dotyczyło zwiedzania w językach obcych, co potwierdza międzynarodowy charakter atrakcji.
Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII w. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 245 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.