Pomoc w diagnozie na ekranie smartfona. "Kordian" to aplikacja mobilna, która pomoże w wykryciu hipercholesterolemii rodzinnej. To uwarunkowana genetycznie choroba, która objawia się wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Nieleczona może prowadzić nawet do śmierci z powodu zawału serca lub udaru mózgu i to w bardzo młodym wieku, jeszcze przed 30. rokiem życia. Aplikacja "Kordian", stworzona na zlecenie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, może pomóc we wczesnym wykryciu tej choroby.
- Aplikacja pyta o to, czy palimy papierosy, czy chorowaliśmy w młodym wieku na choroby sercowo-naczyniowe. Pyta nas o aktualny poziom cholesterolu całkowitego i poziom cholesterolu LDL - wymienia rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Maria Włodkowska.
Hipercholesterolemia rodzinna mimo trudnej nazwy jest chorobą dość powszechną. Choruje na nią około 200 tys. Polaków. Warto wiedzieć, czy jesteśmy w grupie ryzyka.
Polecany artykuł:
- Jeżeli w danej rodzinie bardzo wcześnie pojawia się zawał serca mięśniowego, u dwudziestokilkulatka, u trzydziestokilkulatka, jeżeli pojawia się w tym wieku udar, jeżeli to występuje z pokolenia na pokolenie, trzeba się na moment zastanowić, dlaczego tak się dzieje - przestrzega profesor Maciej Małecki, kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Aplikacja "Kordian" będzie dostępna na smartfony z systemami Android i iOS na początku października.