Nowy park w Krakowie niczym miejska dżungla. Pomysł na przestrzeń przy kinie Kijów
Według projektu krakowskiego Studia Sztuki Oko wokół kina Kijów zaplanowano zorganizowanie trzech różnych przestrzeni:
- Na terenie pomiędzy Kinem a Muzeum Narodowym zaprojektowano właściwy i największy ogród z kawiarnią, kinem plenerowym, torem wodnym, obiektem do doświadczania promienia światła i palmą;
- Kolejna przestrzeń to obszar przed wejściem do kina, gdzie powstać miałby tzw. "ruchomy salon";
- Trzecią strefę zlokalizowaną jest od strony wyjścia z Kina, gdzie na jego zachodniej elewacji znajduje się mozaika z wielkim zachodzącym słońcem autorstwa prof. Witolda Cęckiewicza. Tam, w otoczeniu krzewów dzikiej róży, stanąć miałaby długa ławka do siedzenia, leżenia, odpoczynku, spędzania czasu i spotkań towarzyskich dla widzów wychodzących z kina i chcących podyskutować o filmach.
Idea naszego projektu opiera się na zasadzie trzech różnych przestrzeniach otaczających kino. Główna oś tego ogrodu oparta jest na specyficznym układzie ścieżek, nawiązującym do rozwijającej się taśmy filmowej, wzdłuż której niczym na klatkach schodowych ciągną się wzniesienia, tzw. kopce, nawiązujące do kopców krakowskich, wyposażone w multimedia. Obiekty te zaprojektowaliśmy tak, aby wykorzystanie najnowszych technologii cyfrowych umożliwiało nie tylko uzyskiwanie informacji, ale także oglądanie filmów przy użyciu niewielkich urządzeń mobilnych, np. telefonów komórkowych - czytamy w opisie projektu.
Zadanie ma być realizowano etapowo. Na początku planuje się naprawę nawierzchni w miejscu, gdzie obecnie znajduje się parking. Drugi etap to powstanie parku kieszonkowego z przodu kina Kijów, a trzeci to już realizacja parku z widocznym na wizualizacjach rozmachem.
Kiedy ogród miałby zostać otwarty? Na to poczekamy co najmniej 5–7 lat.
Źródło: Studio Sztuki OkO i ASP, krknews.pl