Banknoty pieniądze

i

Autor: ESKA.pl

Ciekawostki

Te banknoty są najbardziej wartościowe. Możesz dostać za nie krocie. Zobacz, jak je rozpoznać

2024-04-30 8:31

Zazwyczaj, kiedy wyciągamy z portfela banknot, chcąc zapłacić nim przy kasie nie zastanawiamy się zbyt długo nad jego wartością. Wydaje się, że 100 złotych jest warte dokładnie tyle – nie mniej, nie więcej. To duży błąd, gdyż niektóre pieniądze są niezwykle wartościowe i cenne, a kolekcjonerzy płacą za nie ogromne sumy. Jak rozpoznać, czy dany banknot jest wart więcej niż nominał?

Jakie banknoty są najbardziej wartościowe?

Ile może być warte 10 złotych? Takie pytanie możemy zadać sobie w kontekście niejednokrotnie podkreślanych, sensacyjnych aukcji poszczególnych banknotów, których ostateczna cena wielokrotnie przebija nominał. Banknoty są nie tylko prawnym środkiem płatniczym, ale także prawdziwą gratką dla kolekcjonerów, którzy poświęcają naprawdę wiele, aby wzbogacać swoje kolekcje. Jak rozpoznać wartościowy banknot?

Nie każde 10 złotych sprzedamy za… trzy tysiące złotych. Gdzie jest haczyk? Jak zorientować się, że nasz banknot wyróżnia się na tle innych? Sprawa nie jest prosta i na pewno nie rzuca się w oczy od razu, gdyż zwykle o wyższej wartości danego banknotu decydują szczegóły, a w niektórych przypadkach nawet minimalne detale, na które trudno zwrócić uwagę wyjmując banknot z portfela.

Jakie banknoty są wartościowe? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Po pierwsze, wartościowy banknot może wyróżniać numer seryjny czyli ciąg cyfr, na które niemal nikt nie zwraca uwagi.

Najcenniejsze i najbardziej pożądane wśród kolekcjonerów są serie AA, AB, BB lub YA czy ZA. Istotne są również cyfry, występujące po serii. Im bardziej wyjątkowy ciąg – tym ciekawszy staje się dany banknot. Mowa np. o ciągu cyfr 1234567, 7777777, 2222222 czy 2000000. Ciekawym zjawiskiem są również tzw. radary, czyli numery, których kombinacja pozostaje taka sama przeczytana od początku i od końca, np. 5817185 czy 6590956.

To oczywiście nie wszystko. Ciekawym wyróżnikiem wartościowych banknotów są także… defekty, które wcale nie szpecą danego banknotu, a sprawiają, iż jest on wyjątkowy na tle innych. Oczywiście mowa tu nie o poszarpanej krawędzi czy wgnieceniach, które wpływają negatywnie na wartość banknotu, ale o wadach fabrycznych, takich, które powstały na etapie produkcji monety czy banknotu.

Wartościowe są nie tylko banknoty znajdujące się obecnie w obiegu, ale oczywiście również te, którymi nie można obecnie płacić. Mowa tu o kolekcjonerskich banknotach sprzed wojny czy pieniądzach z PRL-u, które niejednokrotnie na aukcjach osiągają zawrotne sumy. Podstawowym czynnikiem, który decyduje o tym, czy dany banknot jest dużo warty decyduje przede wszystkim jego unikalność – im mniej takich egzemplarzy na rynku, tym lepiej.

Te rzadkie monety z PRL-u są warte fortunę! Sprawdź, czy masz je w domu

"Polonez wiosenny" na Rynku Głównym w Krakowie